Foto:
Foto:
Italijanski zunanji minister Franco Frattini napoveduje kompromis glede ustave

Rupel, ki se je udeležil zasedanja zunanjih ministrov EU-ja in desetih pridruženih članic v Bruslju, je dejal, da vidi, da se na medvladnih pogajanjih o ustavi stvari počasi zapirajo. S kolegi se je sicer pogovarjal o obrambnem sodelovanju, davkih in pristojnostih za potrjevanje proračuna.

O evropski komisiji, predsedovanju formacijam sveta, definiciji kvalificirane večine in minimalnem številu evropskih poslancev bo govora na vrhunskem zasedanju EU-ja konec tedna, je še dejal Rupel.

Slovenija je za dvojno večino
Osnutek ustavne pogodbe za kvalificirano večino predvideva dvojno večino, natančneje polovico držav članic in 60 odstotkov prebivalstva, kar pa za večino držav ni sprejemljivo. Slovenija želi določitev dvojne večine s polovico držav in polovico prebivalstva ali pa 60 odstotki držav in prav toliko prebivalstva, kajti definicija iz osnutka trem velikim članicam omogoča blokado katerekoli odločitve, je poudaril Rupel.

Davki se naj sprejemajo s soglasjem
Pri področju davkov pa je Slovenija vztrajala, da se ohrani sprejemanje odločitev s soglasjem, kot to želita tudi Velika Britanija in Irska, je dodal Rupel, medtem ko mora postopek potrjevanja proračunov ostati tak kot je, torej mora Evropski parlament ohraniti svoje pristojnosti, je še dodal.

Italijanski kompromisni predlog
Italijansko predsedstvo EU-ja bo v torek 25 sedanjim in 10 bodočim državam članicam predložilo kompromisni predlog o reformi Unije. Italijanski zunanji minister Franco Frattini je dejal, da bo predlog zajel vsa ključna odprta vprašanja. Predlog je rezultat še zadnjega kroga medvladnih pogajanj pred bruseljskim vrhom, ki bo že ta konec tedna. Frattini še meni, da pri definiciji kvalificirane večine za sprejemanje odločitev v ministrskem svetu EU-ja ni mogoče pričakovati drugačne rešitve od tiste, ki je že zapisana v osnutku ustavne pogodbe.