Foto:
Foto:

Kljub temu od EU-ja pričakujemo, da bo priznal legitimne interese Rusije, je dejal Putin po srečanju z italijanskim zunanjim ministrom Francem Frattinijem. Želimo si, da bi stiki temeljili na načelih dobrega sosedstva in na upoštevanju skupnih interesov, je dodal.

Ruska vlada je sicer pripravila seznam 14 zahtev za zaščito lastnih gospodarskih interesov v Srednji in Vzhodni Evropi. Moskva vztraja, da bo širitev Unije podprla le, če bo Bruselj sprejel omenjeni seznam.

Moskva želi zaščititi podjetja
Rusija tako med drugim zahteva odlog na uvedbo višjih uvoznih carin na "občutljivo" rusko blago, odpravo omejitev na ruski izvoz energentov, sprejetje višjih žitnih uvoznih kvot ter lažji dostop do trga za ruske jeklarje. S temi zahtevami si Moskva prizadeva predvsem izločiti vsakršno možnost manjšega dostopa ruskih podjetij do trgov Srednje in Vzhodne Evrope po širitvi Unije.

Za Moskvo je sporna tudi razširitev sporazuma o partnerstvu in sodelovanju med EU-jem in Rusijo na deset novih članic. Medtem ko Bruselj poudarja, da gre zgolj za formalnost, pa ruska stran v zameno za razširitev sporazuma zahteva ustrezno kompenzacijo. Moskva trdi, da jih bo širitev Unije vsako leto stala 150 milijonov evrov.