Skoraj vsi nekdanji evropski komisarji, ki so februarja zapustili položaje, še vedno prejemajo na tisoče evrov od Evropske komisije, čeprav so si že našli nove zaposlitve. Nekdanji komisarji v skladu z evropskimi pravili prejemajo od 40 do 65 odstotkov svoje končne plače do tri leta po odhodu s položaja.
Največ, okoli 11.000 evrov, naj bi po pisanju časnika Financial Times Deutschland zaslužila nekdanji komisar za notranji trg Charlie McCreevy (zdaj član nadzornega sveta letalskega prevoznika Ryanair) in nekdanji komisar za ribištvo Joe Borg (zdaj dela za svetovalno podjetje za pomorske zadeve Fipra).
Komisarjem okoli 20.000 evrov plače
Na plačilnem seznamu Komisije je skupno 16 nekdanjih komisarjev, med njimi nekdanja komisarka za proračun Dalia Grybauskaite (zdaj predsednica Litve), nekdanji komisar za notranje zadeve in pravosodje Franco Frattini (zunanji minister Italije) ter nekdanja komisarka za regionalno politiko Danuta Hübner in nekdanji komisar za človekoljubno in razvojno pomoč Luis Michel (zdaj oba evropska poslanca).
Evropski komisarji na mesec zaslužijo okoli 20.000 evrov, brez upoštevanja davkov, deležni pa so še številnih drugih ugodnosti. Točen znesek je odvisen od tega, kako dolgo je na položaju.
Olajšanje vstopa na trg dela
Tiskovni predstavnik Komisije je pojasnil, da je namen te ureditve komisarjem olajšati ponoven vstop na trg dela. Nekdanji komisarji, ki v treh letih po odhodu s položaja najdejo nove službe, izgubijo te ugodnosti, če njihova nova plača skupaj z dodatki presega višino njihove končne plače, ki so jo imeli kot komisarji.
Številne organizacije, med njimi Open Europe, ki si prizadeva za večjo transparentnost delovanja evropskih institucij, so zelo kritične do pravilnika, ki nekdanjim komisarjem omogoča plačevanje visokih "poslovilnih plač". Opozarjajo, da se lahko pojavi navzkrižje interesov. Ta teden so zagnale spletno peticijo, v kateri predsednika Komisije Joseja Manuela Barrosa pozivajo, naj za nekdanje komisarje uvede triletno prepoved ukvarjanja z lobistično dejavnostjo.
"Kako lahko evropski državljani pričakujejo, da bodo ti ljudje objektivni glede evropskih politik, če še vedno prejemajo plačilo Evropske komisije," se sprašuje predstavnik Open Europe.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje