Od kod ta sodna ugotovitev? Vse izvira iz leta 2005, ko so med varnostnim pregledom na dunajskem letališču zadržali Gottfrieda Henricha, ker je imel v ročni prtljagi teniška loparja, ki se štejeta za predmeta, ki sta v skladu z uredbo o varnosti letalstva prepovedana. Kljub temu se je z loparjema vkrcal na letalo, a je nato varnostno osebje od njega zahtevalo, da ga zapusti.
Avstrijsko sodišče na pomoč k Sodišču Evropskih skupnosti
Heinrich je nato pred sodiščem v Avstriji vložil tožbo, s katero je zahteval razglasitev nezakonitosti ukrepov, sprejetih proti njemu. Avstrijsko sodišče se je pri obravnavi primera obrnilo na Sodišče Evropskih skupnosti in ga poprosilo za pojasnilo o tem, ali so uredbe oz. deli uredb, ki niso bili objavljeni v Uradnem listu, pravno zavezujoči.
Uredbe ni mogoče uporabiti zoper posameznika, če se ta ne more z njo seznaniti
Sodišče s sedežem v Luksemburgu opozarja, da uredba, ki ni bila nikoli objavljena v Uradnem listu Unije, ne more imeti pravnih učinkov in je ni mogoče uporabljati zoper posameznika, dokler ta nima možnosti, da se z njo seznani. Poleg tega sodišče ugotavlja, da seznam prepovedanih predmetov ne spada med ukrepe in informacije, ki so opredeljene kot zaupne in se javno ne objavijo.
M. N.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje