To bo članicam omogočilo, da bodo sredstva začele črpati že januarja prihodnje leto, ko bo začela veljati nova finančna perspektiva. Znesek za obdobje 2007-2013 naj bi se povišal na 308 milijard evrov, kar predstavlja 35,7 odstotka vsega evropskega proračuna. Poročila določajo tudi pogoje, ki jih mora država članica oziroma regija izpolniti, da je upravičena do tega denarja.
S tem se je Evropska komisija uspela izogniti dvojnim standardom za stare in nove članice. Sprejeta poročila omogočajo tudi ustanavljanje čezmejnih regij, za kar je namenjenih 300 milijonov evrov.
Evropska komisija mora zdaj le še pripraviti skupne strateške smernice za črpanje sredstev, o katerih bo parlament glasoval na septembrskem zasedanju. Jeseni pa se bodo že začeli tudi pogovori s članicami Unije o njihovih nacionalnih programih in operativnih načrtih za črpanje sredstev.
Pomembna tudi industrija
V popoldanski razpravi, ki je sledila izjavi Evropske komisije o gospodarskih in socialnih posledicah prestrukturiranja podjetij v Evropi in predstavitvi dveh poročil o industrijski politiki Unije, je podpredsednik Evropske komisije Günther Verhuegen dejal, da je industrija močna panoga v Uniji in da igra pomembno vlogo v gospodarstvu. Omenil je, da je treba veliko pozornosti še naprej nameniti predelovalni industriji, velik napredek pa je že bil narejen.
Glede nove industrijske politike imajo v komisiji skupno mnenje, da se je treba izogniti intervencionizmu in birokraciji, hkrati pa dodal, da je treba ustvariti takšna pravila igre, ki bodo omogočila nadaljnji razvoj. V razpravo se je vključila tudi slovenska evroposlanka Romana Cizelj Jordan, ki je v nagovoru poslancem poudarila pomen sinergije med izobraževanjem, znanstvenoraziskovalnim delom in gospodarstvom, in na Unijo naslovila poziv, naj nadaljuje spodbujanje razvoja evropskega raziskovalnega območja.
Francija prejema največ denarja
Sicer pa je leta 2004 največ neposrednih izplačil v kmetijstvu, kar 24 odstotkov, prejela Francija. Na drugem mestu je Nemčija s 15 odstotki, na tretjem Španija, sledita pa Italija in Velika Britanija. Podatki zajemajo le stare članice in veljajo za nazaj, torej za leto 2003.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje