Evropska komisija je v poročilu o uvedbi evra v Sloveniji tudi zapisala, da za države, ki jih prevzem skupne valute še čaka, slovenska izkušnja kaže, da tako imenovani postopek velikega poka deluje. Izkazalo se je namreč, da je zgolj dvotedenski dvojni obtok evra in tolarja zadoščal.
Komisija je v poročilu zapisala še eno pohvalo, in sicer da je v nekaterih pogledih slovenski prevzem evra potekal celo bolje kot prevzem valute v 12 članicah EU-ja leta 2002.
Že včeraj pa je bila Slovenija deležna tako pohval kot kritik. Evropski komisar za denarne zadeve Joaquin Almunia je ob predstavitvi letnega poročila o območju evra dejal, da je Slovenija s tehničnega vidika evro uvedla izredno dobro, več pozornosti pa bi morali posvetiti tudi zlorabam, ki so se dogajale povsod, kjer se je do zdaj uvajal evro.
Peterle gostitelj proslave
V Evropskem parlamentu v Bruslju pa so včeraj proslavili tretjo obletnico vstopa Slovenije v EU. Na prireditvi so sodelovali trije pevski zbori, udeležence pa je nagovoril predsednik Evropskega parlamenta Hans Gert Pötering, ki je dejal, da so v Uniji veseli vključitve srednje- in vzhodnoevropskih držav. Prepričan je, da je Slovenija najuspešnejša novinka, saj je prva uvedla evro in bo prva predsedovala povezavi. Meni, da je lahko zato zgled Evropi in svetu.
Enakega mnenja je bil tudi Lojze Peterle, evropski poslanec in gostitelj prireditve. "Mislim, da smo prišli v pravo družbo, dobili smo nov okvir tudi za naše gospodarsko delovanje in v tem okviru smo dosegli do zdaj najvišjo gospodarsko rast," je povedal Peterle.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje