Mobilne družbe visoke cene gostovanj opravičujejo s stroški, ki jih imajo, ko preusmerjajo klice na različna omrežja. Foto: EPA
Mobilne družbe visoke cene gostovanj opravičujejo s stroški, ki jih imajo, ko preusmerjajo klice na različna omrežja. Foto: EPA
Mobilni telefoni
Evropska komisija želi stroške roaminga oz. mobilnega gostovanja med državami članicami znižati do poletja. Foto: EPA
Mobilni telefon
Na nižje račune Slovencev pocenitev ne bo bistveno vplivala, saj večino telefonskih pogovorov z mobilnikom opravimo v državah, ki niso članice EU-ja. Foto: EPA
Mobilni telefon
V skladu z dogovorom naj bi bila maloprodajna cena v prvem letu 49 centov na minuto za odhodne klice v tujini, za dohodne klice pa 24 centov na minuto, nato pa naj bi se v treh letih te cene postopno znižale na 43 oziroma 19 centov. Foto: EPA

V Simobilu menijo, da razlog za to tiči v značilni legi naše države, saj slovenski uporabniki še vedno večino časa (60 odstotkov) gostujejo v tujih omrežjih držav, ki niso članice EU-ja. Na to dejstvo so v Simobilu opozarjali na slovenskih in evropskih ravneh, ki o tem odločajo, vendar niso bili uspešni. Bomo pa Slovenci nekaj prihranili pri mobilnem gostovanju v državah Evropske unije.

Kakšni bodo prihranki?


Trenutno telefoniranje na tujem še precej hitro suši denarnico. Tako z Mobitelom v Avstriji pri najcenejšem T-mobilu (s katerim ima sklenjeno pogodbo o gostovanju) lahko gostujete za 1,06 evra pri odhodnih klicih in za 0,35 evra pri dohodnih, pri Simobilu pa pri A1 (s katerim ima Simobil sklenjeno pogodbo o gostovanju) za največ 0,80 in 0,42 evra. V Nemčiji pri D2 za uporabnike Mobitela za odhodne klice zaračunavajo 1,2 evra, za dohodne pa 0,43 evra, za uporabnike Simobila pa 1,25 in 0,55 evra. V Italiji pri H3G-ju za uporabnike Mobitela (le če imate UMTS telefon) odhodni klici stanejo 0,69, dohodni pa 0,35 evra. Sicer je cena odhodnih klicev pri Telecom Italia 0,82 evra, za dohodne pa 0,36 evra. Uporabniki Simobila morajo pri Omnitelu za odhodne klice odšteti 0,80, za dohodne pa 0,42 evra.

Na Hrvaškem vse po starem
Po novi uredbi EU-ja bodo tako za klice v tujini v prihodnje manj plačevali tudi Slovenci. A glede na to, da Slovenci največ gostovanj opravijo na Hrvaškem, ki ni članica EU-ja in za katero uredba ne bo veljala, prihranki ne bodo tako znatni.

Za uporabnike Mobitela cene odhodnih in dohodnih klicev pri posameznih operaterjih ostajajo enake kot prej: Vip 0,94 za odhodne, 0,35 za dohodne, T-mobile (Cronet) 0,97/0,35, Tele 2 0,88/0,35. Prav tako za uporabnike Simobila, ki bodo, vsaj dokler Hrvaška ne bo vstopila v EU, pri Vipu plačevali 0,80 za odhodne in 0,42 za dohodne, pri T-mobilu pa 1,25 in 0,42 evra.

Cenejši klici že med počitnicami?
Tuji gostje naj bi ceneje telefonirali že med letošnjo turistično sezono. Na dnevnem redu majskega zasedanja Evropskega parlamenta sta namreč tako razprava kot glasovanje o novi uredbi o poenotenju cen mobilnega gostovanja med državami članicami EU-ja.

V skladu z dogovorom, ki je bil dosežen pretekli teden, naj bi bila maloprodajna cena v prvem letu 49 centov na minuto za odhodne klice v tujini, za dohodne klice pa 24 centov na minuto, nato pa naj bi se v treh letih te cene postopno znižale na 43 oziroma 19 centov.

Odbor Evropskega parlamenta za industrijo bo o kompromisnem predlogu glasoval danes, na plenarnem zasedanju pa bodo poslanci o tem razpravljali in glasovali v sredo. Če bo predlog parlament potrdil in ga bo nato uradno potrdil tudi svet ministrov EU-ja za telekomunikacije na zasedanju 7. junija, bodo lahko uporabniki mobilnih telefonov prejemali klice ceneje že med poletnimi počitnicami.

Določen izpad prihodkov za slovenske operaterje
Kot so v Simobilu povedali za MMC, bodo nove cene zanje povzročile pomemben izpad prihodkov, pri čemer pa se denar večinoma ne bo preselil v žepe domačih uporabnikov, ampak bodo na njihov račun največ prihranili tujci iz EU-ja, ki gostujejo pri nas. Na pozive, da bi morali naši operaterji sami znižati cene gostovanja v državah, ki niso v EU-ju, pri Simobilu odgovarjajo, da je to nemogoče, saj visoke cene postavljajo tuji operaterji.

Pri družbi Mobitel pa so povedali, da dokler ne bo znano, kdaj bo uredba o pocenitvah začela veljati in kako dolgo bo prehodno obdobje projekcije, morebitnega zmanjšanja prihodkov še ne morejo izdelati in dodajajo, da z gostovanji ustvarijo le nekaj odstotkov prihodkov. Na napovedane pocenitve gledajo predvsem z vidika svojih uporabnikov, ki ji bodo tuji operaterji iz držav članic EU-ja zaračunavali manj.