Foto:
Foto:

Glede na poročilo Sveta EU-ja in Evropske komisije v Sloveniji le 4,8 odstotka mladostnikov po zaključku srednje šole ne nadaljuje izobraževanja. Povprečje v ostalih pristopnicah znaša 8,4 odstotka.

Nasploh je v pristopnicah mladostnikov med 18. in 24. letom starosti z zgolj srednješolsko izobrazbo manj kot v sedanjih članicah EU-ja, kjer povprečje znaša kar 18,5 odstotka. Največ oseb, ki se po srednji šoli ne izobražujejo več, je na Portugalskem, kar 45,5 %.

Najmanj izobraženi so Portugalci
Države pristopnice EU-ja prednjačijo tudi pri deležu 22-letnikov, ki so končali vsaj srednjo šolo. Takih je bilo leta 2002 v pristopnicah 90,1 odstotka, v Sloveniji za 2 odstotka manj, v sedanjih članicah pa 76 odstotkov. Najslabše so se tudi tu odrezali Portugalci in Španci. Prvi so tako dosegli le 44,9 odstotkov.

Najvišji delež med vsemi 25 državami pa ima pri deležu 22-letnikov, ki so končali vsaj srednjo šolo Slovaška z 94,6 odstotka. Sedanjim državam članicam pa vendarle ne gre tako slabo, saj dosegajo nekoliko višji delež v vseživljenjskem izobraževanju.

Namen raziskave
Raziskavo so izvedli v luči prizadevanj EU-ja, da bi Unija postala najbolj konkurenčno in na znanju temelječe svetovno gospodarstvo. V ta namen bodo morale države članice reformirati sisteme splošnega in poklicnega izobraževanja, predvsem pa zagotoviti nadaljnji razvoj univerzitetnega izobraževanja. Poleg tega bo treba pospešiti vpis študentov na tehnične in naravoslovne smeri.