Po podatkih raziskave javnega mnenja Evrobarometer kar 79 odstotkov Slovencev meni, da morajo imeti članice, ki to želijo, možnost okrepiti svoje sodelovanje brez čakanja na druge, medtem ko povprečje za 25 držav znaša 60 odstotkov.
Tudi nasploh raziskava kaže, da so državljani novih članic EU-ja bolj dojemljivi za idejo Evrope dveh hitrosti. Povprečje v sedanji petnajsterici je tako 58 odstotkov, v deseterici novink pa 68 odstotkov. Najbolj zadržani do te možnosti so na Malti, kjer je podpora 41-odstotna, medtem ko v Franciji in Nemčiji, gonilu evropske integracije, idejo podpira 59 oziroma 57 odstotkov državljanov.
Velika podpora evropski ustavi
Raziskava dalje kaže, da si velika večina državljanov razširjenega EU-ja želi sprejema ustavne pogodbe. V povprečju je za 77 odstotkov državljanov petindvajseterice oziroma 78 odstotkov petnajsterice in 73 odstotkov deseterice. Slovenci se uvrščajo med velike zagovornike ustave, saj jih 86 odstotkov meni, da bi jo EU moral sprejeti, kar nas uvršča na četrto mesto med zagovorniki sprejetja ustave. Najbolj odločno si dokument z 92 odstotki želijo v Italiji, sledi Grčija, tretji pa so Madžari.
Slovenci proti popuščanju
Kljub trdnemu prepričanju o nujnosti ustave pa države na popuščanje niso posebej pripravljene, predvsem novinke. Slovenci so med najmanj popustljivimi. Da mora biti država pripravljena popustiti, namreč meni le 41 odstotkov ljudi, 46 pa jih je proti. Bolj zadrgnjeni so z 38 odstotki le še Estonci, medtem ko na drugem koncu lestvice kraljuje Luksemburg s 76 odstotki.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje