Trojko na večini sestankov z zunanjimi partnerji sestavljajo predsedujoča država, predstavnika Sekretariata Sveta EU-ja in Evropske komisije ter na povabilo predsedujoče tudi predstavnik prihodnje predsedujoče.
V sklopu sodelovanja v trojki se bo tako premier Janez Janša 4. 7. v Lizboni udeležil vrha EU-ja in Brazilije, ki je sploh prvi vrh s to državo v zgodovini Unije. Slovenija pri predsedovanju EU-ju dejavno sodeluje že v okviru 18-mesečnega programa predsedovanja, ki ga je pripravila skupaj z Nemčijo in s Portugalsko.
Slovenija pri predsedovanju že sodeluje
Nemčija je bila prva država, ki je Uniji predsedovala na podlagi 18-mesečnega programa treh zaporednih predsedujočeh, pred tem sta namreč program pripravljali dve članici skupaj za eno leto. Slovenija bo kot zadnja v trojki predsedovanje čez pol leta prevzela od Portugalske, ki ga je danes prevzela od Nemčije.
Lizbona se bo osredotočila zlasti na končni dogovor o novi pogodbi reforme EU-ja, ki naj bi poenostavila delovanje institucij razširjene Unije. Sporazum se bo prizadevala doseči že na oktobrskem neuradnem vrhu ali najpozneje do konca leta.
Posebna prioriteta Portugalske bo tudi lizbonska strategija, pri čemer bo dejavno sodelovala tudi Slovenija, saj bo v času njenega predsedovanja sklenjen triletni cikel njenega izvajanja. Poleg tega se bo Portugalska zavzemala za širitev šengenskega območja z devetimi novinkami, tudi Slovenijo, v predvidenem roku konec decembra.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje