Slovenija je morala zaradi napak pri nadzoru nad dodeljenimi sredstvi za razvoj podeželja v letih 2004 in 2005 vrniti več kot dva milijona evrov. Foto: Thinkstock
Slovenija je morala zaradi napak pri nadzoru nad dodeljenimi sredstvi za razvoj podeželja v letih 2004 in 2005 vrniti več kot dva milijona evrov. Foto: Thinkstock
Slovenija vrača evropski denar

Med temi državami je tudi Slovenija, ki bi morala v proračun Evropske unije vrniti 2,281 milijona evrov nepravilno porabljenih sredstev za razvoj podeželja, a je bilo to urejeno že marca.

Slovenija je morala nepravilno porabljen denar za razvoj podeželja vrniti zaradi zapoznelega preverjanja in zapoznele sprožitve postopka za vračila pri kmetijsko-okoljskem ukrepu in pri ukrepu za območja z omejeno kmetijsko dejavnostjo, so pojasnili v Komisiji.

EU za povračilo zmanjšal sredstva Sloveniji
Generalni direktor Agencije za kmetijske trge in razvoj podeželja Benedikt Jeranko je za STA pojasnil, da je bil omenjeni znesek, 2,281 milijona evrov, marca že poravnan z zadnjim zneskom, ki ga je Komisija nakazala Sloveniji za program razvoja podeželja za obdobje 2004-2006. "Znesek 12 milijonov evrov je bil tako zmanjšan za 2,281 milijona evrov," je pojasnil Jeranko.

"Sama vsebina pa se nanaša na neizpolnjevanje večletnih zavez, ki so jih prevzeli upravičenci, ki so v letih 2004 in 2005 vstopili v program slovenskega kmetijsko-okoljskega programa (SKOP). Pri rednih kontrolah pa je agencija ugotovila, da prevzete obveznosti niso bile spoštovane," je še poudaril Jeranko.

Nespoštovanje pravil in neustrezen nadzor
Deset držav članic Unije pri koriščenju sredstev v okviru skupne kmetijske politike ni upoštevalo pravil Evropske unije ali ni imelo ustreznih nadzornih postopkov nad kmetijskimi izdatki. Evropski komisar za kmetijstvo in razvoj podeželja Dacian Ciolos, ki skrbi za to, da države članice denar pravilno porabijo, je ob tem poudaril: "Močno si prizadevamo za čim boljši nadzor nad porabo sredstev, da se ne bi razmetavalo z denarjem davkoplačevalcev."

Denar morajo vrniti Avstrija, Danska, Finska, Nemčija, Madžarska, Luksemburg, Španija, Velika Britanija, Slovaška in Slovenija. Levji delež mora vrniti Velika Britanija, in sicer skupaj okoli 225 milijonov evrov, Madžarska pa 11 milijonov.

Slovenija vrača evropski denar