Poročilo z naslovom Regije 2020 prikazuje študijo, ki temelji na statističnih parametrih izračuna štirih različnih kazalcev ogroženosti posameznih regij EU-ja zaradi globalizacije, demografskih gibanj, podnebnih sprememb in energetske oskrbe v letu 2020.
Inovativnemu gospodarstvu bo globalizacija koristila
Pri izračunu indeksa ogroženosti zaradi globalizacije so avtorji študije pod drobnogled vzeli ocene produktivnosti, zaposlenosti in izobrazbene strukture za leto 2020. Raven ogroženosti zaradi globalizacije v Uniji močno niha. Regijam s konkurenčnim in inovativnim gospodarstvom bo globalizacija koristila, ugotavlja študija, regije, ki dinamičnih gospodarstev nimajo, pa bodo bolj ogrožene. V najmanj ugodnem položaju bodo mnoge regije na jugu, jugovzhodu in vzhodu EU-ja.
Obe statistični regiji (vzhodna in zahodna Slovenija) pa sta glede ogroženosti zaradi globalizacije postavljeni relativno nizko in imata dobre možnosti, da izkoristita priložnost povezovanja svetovnega gospodarstva.
Zmanjšanje števila prebivalcev v tretjini regij
Glede na ogroženost demografskih trendov študija ugotavlja zmanjšanje števila prebivalstva v tretjini evropskih regij. Največ teh regij je v novih članicah Unije, v nekdanji vzhodni Nemčiji, v Italiji, na severozahodu Španije in v osrednji Franciji. Obe slovenski regiji sta med relativno nizko ogroženimi.
Podnebnim spremembam najbolj izpostavljeni turizem, energetika, kmetijstvo in ribištvo
Negativne posledice podnebnih sprememb bo v prihodnje utrpela večina evropskih regij, najbolj izpostavljeni pa bodo turizem, energetika, kmetijstvo in ribištvo. Na udaru hudih poletnih suš in pomanjkanja padavin bodo skoraj celotna Grčija, Španija in Portugalska, jug Italije in velik del Bolgarije in Romunije. Slovenija po navedbah avtorjev študije ne bo močno prizadeta.
Energetsko najbolj ogrožena jug in vzhod
Na področju trajnosti in varnosti oskrbe z energijo bodo med najbolj ogroženimi obrobne regije na vzhodu in na jugu, Slovenija pa bo po tem kriteriju srednje ogrožena.
Slovenski statistični regiji tako spadata med najmanj ogrožene evropske regije, saj ju resno ne ogroža nobeden izmed štirih omenjenih izzivov. Najbolj ogrožene pa so regije v Španiji, na Portugalskem, v Italiji, Grčiji in Bolgariji.
Evropska komisija bo ugotovitve študije uporabila za pripravo prihodnje kohezijske politike EU-ja, ki bo ponujala prave odgovore na prave izzive.
A. M.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje