Hrvaško naj bi pri vstopu v Evropsko unijo najbolj ovirala Slovenija. Foto: EPA
Hrvaško naj bi pri vstopu v Evropsko unijo najbolj ovirala Slovenija. Foto: EPA
Jandroković in Rupel
Jandroković meni, da slovenska vlada namerno ovira hrvaška pogajanja z EU-jem. Foto: EPA
Ali Slovenija ovira Hrvaško pristopanje

Kot je sinoči poročala TV Slovenija, ki se sklicuje na zaupen dokument, ima Hrvaška pri pristopnih pogajanjih težave tudi zaradi Slovenije, ki zavira odprtje novih poglavij - pri poglavju o prostem pretoku kapitala ima Slovenija namreč več pridržkov predvsem zaradi spornih zemljišč na levem bregu Dragonje.

Slovenijo moti tudi sporna obdavčitev cigaret v poglavju o obdavčevanju, pri poglavju o okolju, poglavju o čezevropskih omrežjih ter poglavju o regionalni politiki in koordinaciji strukturnih instrumentov pa Slovenija uveljavlja pridržek zaradi hrvaške enostranske razglasitve zaščitne ekološko-ribolovne cone (ERC).

Slovenija je pridržek uveljavila tudi pri poglavju o pravici, svobodi in varnosti, in sicer zaradi osebnih izkaznic in potnih listov.

Hrvaška zapira poglavje o zunanjih odnosih, a ne odpira nobenega
Hrvaška bo na pristopni konferenci z EU-jem na veleposlaniški ravni zaprla poglavje o zunanjih odnosih, odprla pa tokrat ne bo nobenega. Južna soseda ima zdaj odprtih 21 in zaprta tri od 35 poglavij v pristopnih pogajanjih z EU-jem, njen cilj pa je, da bi do konca leta odprla vsa poglavja. Najbolje pripravljena članica za vstop v EU se trudi izpolniti merila za odprtje štirih poglavij, in sicer: prost pretok kapitala, regionalna politika, pravica, svoboda in varnost, okolje in obdavčevanje.

Ker stališča vlade Janeza Janše v odhodu podpira tudi njegov najverjetnejši naslednik Borut Pahor, se zdi, da se odnosi med Ljubljano in Zagrebom ne bodo otoplili. Pahor je za TV Slovenija namreč dejal da "razume ravnanje slovenske vlade, ki jo pri tem tudi podpira, v kolikor so v teh dokumentih tudi zemljevidi ali stališča, ki bi jih bilo mogoče razumeti kot prejudiciranje meje, ki, zlasti še na morju, ni določena".

Jandroković: Cilj Slovenije in Rupla je preprečiti vstop Hrvaške v EU
Hrvaški zunanji minister Jandroković je dejal, da je zdaj jasno, da je bil cilj slovenske vlade in zunanjega ministra Dimitrija Rupla preprečiti, da bi Hrvaška do konca leta 2009 končala pristopna pogajanja z EU-jem. V Zagrebu poudarjajo, da gre za namerno zavlačevanje in da samo Slovenija ni dala soglasja k začetku pogajanj o novem svežnju poglavij.

Nemec Posselt v bran Hrvaški
Nemški poslanec v Evropskem parlamentu Bernd Posselt pa je ostro kritiziral Evropsko komisijo, ki po njegovih besedah namerno zavlačuje pristopanje Hrvaške k Uniji. "Hrvaški se ena za drugo postavljajo umetne ovire," je Posselt dejal o poročilu o napredku Hrvaške, ki bi ga morala komisija objaviti prihodnji teden. Opomnil je tudi, da je Evropski parlament jasno odločil, da bi se morala pristopna pogajanja končati ob koncu prihodnjega leta. Namesto tega, kot dodaja, prekritično usmerjeni komisar za širitev Olli Rehn govori o tem, da mora Hrvaška do konca leta 2009 doseči zadnjo fazo pristopnih pogajanj. Po njegovem mnenju gre za še eno birokratsko zavlačevanje, ki spodkopava "vzorne napore" vlade Iva Sanaderja.

M. R./T. K.

Ali Slovenija ovira Hrvaško pristopanje