Foto:
Foto:
Fouere je poročilo izročil z velikim zadovoljstvom
Zunanji minister Dimitrij Rupel je vesel, da ima Evropska komisija Slovenijo za najboljšo.
Kmetijski minister Franc But je lahko ponosen, saj je Slovenija na področju kmetijstva najbolj pripravljena pristopnica.

Hkrati v poročilu opozarja, da bo država na prevzem obveznosti članstva s 1. majem 2004 v celoti pripravljena šele z ukrepanjem na 13 področjih pravnega reda EU-ja.

Resno zaskrbljenost je komisija izrazila glede medsebojnega priznavanja poklicnih kvalifikacij, zlasti pa mora biti vprašanje urejeno v zdravstvu za zdravnike, zobozdravnike, sestre, babice, veterinarje in farmacevte.

Čaka nas še precej dela
Okrepljene napore za dokončanje priprav na vstop pa Evropska komisija od Slovenije pričakuje glede prostega pretoka blaga in storitev, prava družb, konkurence, kmetijstva, davkov, socialne politike in zaposlovanja, telekomunikacij, regionalne politike in strukturnih skladov, varstva potrošnikov in zdravja, pravosodja in notranjih zadev ter zunanjih odnosov.

Na preostalih 16 področjih je država pripravljena oz. mora postoriti le še nekaj malenkosti, s katerimi pa težav ne bi smelo biti, če bo do vstopa v Unijo ohranjen sedanji tempo priprav,
ugotavlja Evropska komisija.

Veliko bo treba postoriti tudi na drugih področjih
Ob teh konkretnih področjih pa Evropska komisija Slovenijo opozarja, da mora izboljšati tudi svojo splošno administrativno in pravosodno usposobljenost za izvajanje obveznosti članstva, čeprav so splošni pogoji za izvajanje pravnega reda že zadovoljivi. Slovenija mora izvesti tudi reforme pravosodnega sistema, okrepljeni napori pa so potrebni tudi pri zemljiški knjigi. Prav tako mora država nadaljevati napore za boj proti korupciji.

Fouere z veseljem izročil poročilo
Vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Erwan Fouere je ob izročitvi sklepnega poročila o pripravljenosti Slovenije na vstop v EU 1. maja 2004 premierju Antonu Ropu dejal, da poročilo izroča z velikim veseljem, saj je zelo pozitivno. "Ključno sporočilo je, da je država opravila ogromen napredek," to pa je priznanje za izjemna prizadevanja, trdo delo in odločenost, ki so jih v pristopni proces vložili slovenska vlada, državni zbor ter vsi segmenti slovenske družbe. To je tudi potrditev evropskega duha v državi, je povedal Fouere.

SVEZ zadovoljen s poročilom
Služba vlade za evropske zadeve (SVEZ) je ob objavi poročila Evropske komisije o pripravljenosti Slovenije na vstop v EU ugotovila, da je dokument za Slovenijo zelo ugoden. Ocenjujejo, da je Slovenija izpostavljena kot najbolje pripravljena pristopnica.

Potočnik: Lahko smo ponosni na prehojeno pot
Minister za evropske zadeve Janez Potočnik je opozoril, da je res

dobra pripravljenost na članstvo v EU-ju v slovenskem interesu nenazadnje zato, ker bo v večini primerov kot članica obravnavana enakopravno z drugimi "starimi" članicami. Kar pa lahko v primeru kršenja oziroma neizpolnjevanja evropske zakonodaje pomeni tudi tožbo pred Sodiščem Evropskih skupnosti. Sicer pa je poročilo res dobro za državo - lahko smo ponosni na prehojeno pot, je tudi komentiral minister za evropske zadeve.

Rupel: Veseli smo, da nas imajo za najboljše
Poročilo Evropske komisije dokazuje, da bo Slovenija v razširjeni Evropski uniji kredibilen partner, je povedal zunanji minister Dimitrij Rupel. Sicer pa je izrazil močno zadovoljstvo nad ugodnim poročilom. Veseli smo, da nas imajo za najboljše, je dejal.

Rop: Ukrepi na nekaterih nezadovoljivih področjih so že sprejeti
Predsednik vlade Anton Rop je dejal, da poročilo kaže, da se je Slovenija uspešno pripravila na vstop v povezavo, napredek, ki ga je dosegla v zadnjem letu, pa je dober. Ob tem je dejal, da poročilo opozarja na nekatere pomanjkljivosti, a dodal, da je vlada na področjih, na katera poročilo opozarja, že sprejela nekatere ukrepe.

Pahor: Ugodno poročilo nas ne bo uspavalo
Predsednik DZ-ja Borut Pahor je poudaril, da ugodno poročilo DZ-ja ne bo uspavalo. Napovedal je tudi, da si bo DZ prizadeval, da bo Slovenija v Unijo vstopila kar najbolje pripravljena ter sposobna izkoristiti svoje konkurenčne prednosti, med cilji Slovenije v povezavi pa je izpostavil doseganje višje blaginje in ohranitev lastne identitete. Ob tem je predsednik DZ-ja izrazil prepričanje, da bo Slovenija v petnajstih letih od vstopa v EU med najuspešnejšimi članicami povezave.

But: Glede kmetijstva in varne hrane smo najboljši
Minister za kmetijstvo Franc But je dejal, da Slovenija glede kmetijstva in varne hrane ni prejela niti ene resne pripombe. Poročilo za ti dve področji je za Slovenijo zelo dobro, nesporno najboljše med vsemi državami pristopnicami, je poudaril But.

Kacin: Slovenija je študijski primer za druge države
Slovenski opazovalci v Evropskem parlamentu v Bruslju so izrazili zadovoljstvo nad ugodnim poročilom. Jelko Kacin (LDS) je menil, da je Slovenija "študijski primer za druge države", Alojz Peterle (NSi) je poudaril, da je poročilo za ugled države izjemno pomembno, da pa ne sme biti potuha za zadnje potrebne napore, zadovoljen pa je bil tudi Miha Brejc (SDS), ki je prav tako dejal, da razlogov za brezskrbnost še ni.

Peče: Slovenija se je razprodala
Predstavniki sedmih parlamentarnih strank so pozitivno ocenili sklepno poročilo Evropske komisije o visoki stopnji pripravljenosti Slovenije na članstvo v Evropski uniji. Le v SNS menijo, da je Slovenija v primerjavi z ostalimi pristopnicami na EU prenesla največ suverenih pravic, zato je tudi poročilo komisije ugodno. Po mnenju Saše Pečeta se je Slovenija razprodala in ni zaščitila svojih vitalnih nacionalnih interesov, kot so to storile ostale države pristopnice.