Žbogar in Antonio Milošoski sta na skupni novinarski konferenci dvostranske odnose označila za dobre in brez odprtih vprašanj. Slovenski zunanji minister je pri tem izpostavil, da sta državi tradicionalno dobre odnose v zadnjih letih še nadgradili in da gospodarsko sodelovanje narašča, še posebej razveseljujoče pa je, da se tudi med krizo krepijo investicije med državama.
Pomoč ponudili tudi Avstrija in Srbija
Glede vprašanj, ki ovirajo Makedonijo na poti v EU in Nato, sta ministra velik del pogovora namenila vprašanju imena Makedonije, ki zaradi nasprotovanja Grčije ni rešeno že od osamosvojite države. Kot je poudaril Žbogar, Slovenija obžaluje, da Evropska komisija decembra lani Skopju ni dala datuma za začetek pristopnih pogajanj, obžaluje pa tudi, da še ni članica Nata, "čeprav je ena od zelo aktivnih nečlanic v Natovih operacijah v svetu".
Poudaril je, da bo Slovenija glede vprašanja imena in tudi po svojih močeh pomagala, da bi Makedonija napredovala na poti v EU in Nato.
Makedoniji so pomoč pri reševanju vprašanja imena ob Sloveniji v zadnjem času ponudili tudi Avstrija in Srbija. Milošoski je glede teh pobud dejal, da je "vsaka pomoč dobrodošla" in da jih sprejemajo z naklonjenostjo, da pa "zgolj retorična pripravljenost ni dovolj" in da Skopje potrebuje predvsem dober dvostranski pogovor z Grčijo.
Žbogar je pojasnil, da morata seveda spor rešiti državi ob posredovanju ZN, da pa lahko Slovenija pomaga pri vzpodbujanju in oblikovanju ozračja, ki jima bo pomagalo do dosege dogovora.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje