Pogovori o imenu Makedonije še niso prinesli uspeha. Foto: EPA
Pogovori o imenu Makedonije še niso prinesli uspeha. Foto: EPA

Med obiskom v Bruslju je Antonio Milošoski dejal, da bi bilo treba spor med Makedonijo in Grčijo rešiti po vzoru Slovenije in Hrvaške z neposrednimi srečanji med makedonskimi in grškimi predstavniki v duhu evropskega sodelovanja in dobrososedskih odnosov.

"Radi bi našli konstruktiven način in mehanizem za dialog z Grčijo. Nič ne bi imeli proti neposrednim stikom, ki bi se osredotočili na konkretne zadeve, ki bi državi zbližale," je po obisku v Evropskem parlamentu izjavil Milošoski. Ob tem je spomnil na način, s katerim je Sloveniji in Hrvaški uspelo spraviti v tek dva procesa - dvostransko reševanje vprašanja meje in hrvaško evropsko integracijo.

Za Milošoskega je znotraj Evropske unije vzpodbuden signal, ko se prednostno posveti pragmatičnemu pristopu ter dolgoročni viziji in cilju, s čimer se stvari premakne naprej. "Tudi Makedonija želi prispevati na ta način, z dialogom, ki bi lahko koristil obema državama, pa tudi ohranil in okrepil verodostojnost EU-ja," poudarja makedonski zunanji minister.

Zaradi imena zapleti z datumom
Že med torkovim obiskom Milošoskega v Evropskem parlamentu je bil v ospredju pogovorov spor med Skopjem in Atenami zaradi imena ter zapleti zaradi tega pri določitvi datuma za začetek pogajanj Makedonije z EU-jem. Milošoski je dejal, da odprava vizumov ne sme biti nadomestilo za začetek pristopnih pogajanj z Brusljem.

Že od razpada nekdanje jugoslavije sta Makedonija in Grčija v sporu glede imena Makedonije. Pod okriljem Združenih narodov sicer med državama potekajo pogovori, a ti do zdaj še niso obrodili sadov. Grčija je v zvezi Nato izkoristila pravico veta in tako Makedoniji preprečila članstvo v zavezništvu. Vprašanje imena je prav tako upočasnilo napredovanje Skopja na poti v Evropsko unijo.