Stopnja brezposelnosti naj bi bila po napovedih Evropske komisije v Sloveniji približno odstotek nižja od povprečja EU-ja, javnofinančni primanjkljaj pa za okoli pol odstotka višji kot v območju evra. Foto: RTV SLO
Stopnja brezposelnosti naj bi bila po napovedih Evropske komisije v Sloveniji približno odstotek nižja od povprečja EU-ja, javnofinančni primanjkljaj pa za okoli pol odstotka višji kot v območju evra. Foto: RTV SLO
Pet držav članic naj bi kljub izboljšanju razmer imelo več kot triodstotni javnofinančni primanjkljaj. Madžarski Evropska komisija napoveduje 6,8-odstotni primanjkljaj, triodstotni prag pa naj bi prestopile še Češka, Poljska, Romunija in Portugalska. Foto: Reuters

Lani je bila gospodarska rast 5,3-odstotna, njen padec pa se bo po napovedih Evropske komisije nadaljeval tudi v prihodnjih letih. Skladno s tem se bodo zmanjšali tudi investicijski izdatki.

Brezposelnost naj bi se tako z lanskih šest odstotkov znižala na 5,8 odstotka, prihodnje leto pa še za 0,2 odstotka. V celotni Evropski uniji naj bi bila brezposlenost leta 2008 6,7-odstotna, v območju evra pa 6,9-odstotna. Znižanje je posledica izboljšanih razmer na trgu dela, ki so posledica stabilne gospodarske dejavnosti.

Javnofinančni primanjkljaj naj bi letos in prihodnje leto po napovedih Evropske komisije znašal 1,5 odstotka bruto domačega proizvoda (po podatkih komisije naj bi bil lani 1,4-odstoten). V državah z evrom naj bi bil primanjkljaj v povprečju enoodstoten. Komisija ob tem opozarja, da je glavno tveganje za uresničitev napovedi negotov učinek davčnih reform.

V celotni Evropski uniji manj brezposelnosti
Evropska komisija celotnemu EU-ju napoveduje stabilno gospodarsko rast ter manj brezposelnosti in javnofinančnega primanjkljaja. Gospodarska rast v sedemindvajseterici naj bi bila 2,7-odstotna, v območju evra letos 2,6-odstotna, prihodnje leto pa 2,5-odstotna. V primerjavi z lanskim letom gre za pol odstotne točke večjo gospodarsko rast.

V trinajstih državah v območju evra, med katerimi je tudi Slovenija, naj bi bilo do konca leta 2008 ustvarjenih šest milijonov delovnih mest, v drugih državah sedemindvajseterice pa še trije milijoni, s čimer naj bi se znižala stopnja brezposlenosti.