Evropska komisija je ta teden izdala obširno poročilo o zaseženih ponaredkih, ki so padli v roke carinikom Evropske unije, podatki pa kažejo, da je bilo 73 odstotkov odkritih ponarejenih dobrin kitajskega izvora. Med vsemi zaseženimi ponaredki prednjačijo zdravila, veliko pa je bilo tudi cigaret, alkohola, gospodinjskih aparatov, otroških igrač, oblačil, obutve in modnih dodatkov, številni izmed teh izdelkov pa bi lahko bili tudi zdravju nevarni.
Komisar za davke, carinsko unijo, revizijski nadzor in boj proti goljufijam Algirdas Šemeta je ob tem izpostavil, da carina predstavlja "prvo linijo obrambe EU-ja pred ponarejenimi izdelki, ki ogrožajo naše državljane in spodkopavajo zakonite posle".
Številke kažejo, da so cariniki v letu 2011 zasegli 91.000 pošiljk, kar je 15 odstotkov več kot v letu 2010 in tudi največ v zadnjih desetih letih. 115 milijonov lani zaseženih izdelkov je sicer več kot v letu pred tem, ko so zasegli 103 milijone ponaredkov, a manj kot v letih 2009 (118 milijonov), 2006 (128 milijonov) in 2008 (kar 179 milijonov).
Vodi Kitajska
Največ ponarejenih dobrin je lani prišlo iz Kitajske, pri prehranskih izdelkih še vedno prednjači Turčija, pri alkoholnih pijačah Panama, pri brezalkoholnih Tajska, največ prenosnih telefonov v EU pride iz Hongkonga, DVD-jev in zgoščenk pa iz Sirije.
V 90 odstotkih primerov so bili zaseženi izdelki uničeni ali pa je bil sprožen postopek na sodišču za dokazovanje pravic o intelektualni lastnini, v drugih primerih pa se nosilec pravic ni odzval na poziv carine ali pa je bilo ugotovljeno, da so zaseženi izdelki kljub vsemu originalni.
Kdo je imel največ dela?
Največji porast zaseženih izdelkov je bil opažen na bolgarski carini, več kot 1000-odstoten, saj so leta 2010 zasegli 121.000 izdelkov, leta 2011 pa kar 1.338.000, število zaseženih izdelkov pa je v primerjavi z lanskim letom poskočilo tudi v Belgiji in Avstriji ter na Irskem, Danskem in Slovaškem. Poleg bolgarskih carinikov so največ izdelkov zasegli še njihovi italijanski, grški, španski, nizozemski in francoski kolegi, največ posameznih postopkov pa so izpeljali britanski cariniki.
Po podatkih Evropske komisije so slovenski cariniki lani izpeljali 497 postopkov zasega, v katerih so zasegli 1.520.522 izdelkov, kar je podobno kot predlani, ko je bilo postopkov 438, zaseženih pa 1.589.227 izdelkov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje