Evro se je v primerjavi z dolarjem okrepil za 20 odstotkov, v primerjavi z jenom pa za četrtino. Foto: European Community
Evro se je v primerjavi z dolarjem okrepil za 20 odstotkov, v primerjavi z jenom pa za četrtino. Foto: European Community
Nekatere države opozarjajo, da naj bi bila zaradi močnega evra ogrožena gospodarska rast. Foto: Reuters
Finančni ministri EU-ja o evru

Slovenski izvozniki namreč večinoma, kar v 80 odstotkih, izvažajo na evrske trge, zato je močan evro dobrodošel. Vendar pa lahko poglabljanje razlike z dolarjem kljub vsemu pomeni izgubo konkurenčnosti nekaterih gospodarstev in tako neposreden vpliv na slovenski trg, saj na razloge za zaskrbljenost opozarjajo predvsem države, pomembne zunanjetrgovinske partnerice Slovenije.

Evropska denarna enota je v primerjavi z dolarjem dosegla rekordno vrednost, saj se je od leta 1999 v primerjavi z dolarjem okrepila že za 20 odstotkov in dosegla zgodovinsko visoko vrednost 1,43 dolarja, v primerjavi z japonskim jenom pa se je evro okrepil kar za četrtino.

Slovenski finančni minister Andrej Bajuk je glede zelo močnega evra menil, da zaradi tega ni mogoče čutiti nikakršne krize, močna skupna evropska valuta pa naj bi imela po njegovih besedah na slovensko gospodarstvo omejen vpliv.

Močan evro dober za uvoznike in slab za izvoznike
Močan evro sicer pomaga omejevati stroške nafte, ki jo cenijo v dolarjih, in s tem zmanjšuje inflacijo, v primerjavi z dolarjem pa za Evropo pomeni tudi cenejši uvoz strateških dobrin, s katerimi se trguje v dolarjih, in tako znižuje ceno uvoza iz držav zunaj EU-ja. Veliko preglavic pa močna evropska valuta povzroča predvsem izvoznikom na svetovne trge, saj je njihov izvoz na dolarske trge dražji.

Nemčija na enem, Francija na drugem bregu
Finančni ministri držav z evrom na zasedanju v Luksemburgu razpravljajo o rasti evra in si prizadevajo poenotiti pristop Unije do naraščajočega evrskega tečaja pred srečanjem sedmih najrazvitejših svetovnih držav sredi meseca v Washingtonu. Nemški finančni minister Peer Steinbrueck je povedal, da ima rad močan evro, enakega mnenja pa so tudi ministri Danske, Avstrije in Nizozemske. S tem pa nasprotujejo Franciji, Italiji in nekaterim drugim državam, ki si prizadevajo za oslabitev evra, saj bi tako olajšali življenje evropskim izvoznikom, ki tekmujejo z ameriškimi in azijskimi podjetji.

Zmanjšanje moči za večjo gospodarsko rast
Evropska konfederacija trgovinskih sindikatov je tako ob podpori evropskih socialističnih poslancev finančne ministre sedemindvajseterice pozvala, naj z določenimi smernicami Evropski centralni banki pomagajo ustaviti krepitev evra, saj bi njegova naraščajoča moč lahko prizadela gospodarsko rast.

Finančni ministri EU-ja o evru