Solana dobro pozna razmere na Kosovu. Foto: EPA
Solana dobro pozna razmere na Kosovu. Foto: EPA
Kosovska zastava
Kosovo si želi, da bi sčasoma postalo članica EU-ja. Foto: EPA

Solana, ki je nenapovedano obiskal Prištino, da bi se s kosovskimi voditelji pogovoril o razmerah po razglasitvi neodvisnosti, je povedal, da mora misija izpolniti svoje obveznosti na celotnem območju novonastale države, tudi na severu, kjer kosovski Srbi ne sprejemajo misije EU-ja.

Solana se je za obisk odločil le dan potem, ko zunanjim ministrom EU-ja ni uspelo doseči enotnega stališča glede priznanja nove države. Nekaj držav, med njimi Velika Britanija in Francija, so Kosovo priznale, Španija, Romunija in nekatere druge pa priznanju nasprotujejo. Ministri EU-ja so se sporazumeli le o tem, da bo vsaka država članica sama odločila o priznanju Kosova in to predstavil tudi predstavnikom kosovskih oblasti.

Pred Kosovom dolga pot
Po srečanju s kosovskim predsednikom Fatmirjem Sejdiujem, je Solana povedal, da se Unija zavzema za evropsko perspektivo vseh držav Balkana in da je EU odločen obdržati svoja prizadevanja na Kosovu. "Pot bo dolga, a gre za jasno pot proti evropski integraciji, ki jo bomo prehodili skupaj," je povedal Solana.

Kosovske Albance je Solana tudi pozval, naj veselje, ki so ga izkazali med proslavljanjem razglasitve neodvisnosti, usmerijo v nadaljnji politični in gospodarski razvoj, spoštovanje manjšin ter spoštovanje njihove in skupne kulturne dediščine.

Dobri odnosi tudi s Srbijo
Kosovski predsednik Sejdiu je povedal, da mu je Solana obljubil pomoč pri integraciji Kosova v EU in zvezo Nato. Obljubil pa je tudi, da se bo Kosovo zavzemalo za dobre odnose s sosednjimi državami, tudi s Srbijo, ter da bo skrbelo za položaj manjšin.

K. T./B. T.