Dokončna oblika poročila o Hrvaški bo znana naslednji teden. Foto: EPA
Dokončna oblika poročila o Hrvaški bo znana naslednji teden. Foto: EPA
Piranski zaliv
S sporazumom Drnovšek - Račan sta državi prvič določili mejo na morju.

Končni osnutek poročila o napredku Hrvaške pri priključevanju Uniji naj bi tako vendarle vključeval omembo do zdaj doseženih dogovorov med Slovenijo in Hrvaško pri reševanju odprtih vprašanj meje, torej tudi sporazum Drnovšek - Račan, za kar se zavzema Slovenija.

"Posselt je potrdil, da bo umaknil svoj amandma, ki briše poziv Hrvaški, naj upošteva do zdaj dosežene dogovore s Slovenijo," so zatrdili tudi v pisarni slovenskega poslanca v Evropskem parlamentu Alojza Peterleta (EPP-ED/NSi).

Posselt je amandma umaknil, ker je poročevalec Hannes Swoboda (PES) v sodelovanju z njim in slovenskimi evroposlanci predlagal dogovor, ki poziva Hrvaško in njene sosede, naj uporabijo posredovanje tretje strani, če se ne bodo mogle dogovoriti o meji.

Vložitev in nato umik amandmaja "ni nič neobičajnega", je dejal Posselt. Meni, da je novi amandma "dober kompromis", saj sta ga skupaj predlagali dve največji politični skupini v parlamentu, EPP - Evropska ljudska stranka in PES - Evropski socialisti, prav tako pa se z njim strinjata Slovenija in Hrvaška.

Novi osnutek poročila, o katerem bo Evropski parlament odločal v sredo oz. četrtek, bo namesto izrecnega poziva Sloveniji in Hrvaški k premisleku o arbitraži, za katero se zavzema Hrvaška, vključeval splošen poziv k rešitvi vseh hrvaških odprtih vprašanj meje s posredovanjem tretje strani in tudi sklicevanje na dosežene dogovore, ki je bilo v poročilo vključeno z lobiranjem slovenske strani.

To je za Slovenijo pomembno, ker med dosežene dogovore sodi tudi na sporazum Drnovšek - Račan, ki sta ga državi parafirali julija 2001. Sporazum je potrdil tudi državni zbor, sabor pa ne. S tem sta državi prvič določili mejo na morju, Slovenija pa je z njim ohranila status pomorske države s prostim dostopom do mednarodnih voda. Slovenska stran prav na podlagi tega dogovora vztraja, da arbitraže ni treba.