Na srečanju z Nicolasom Sarkozyjem v Parizu je egiptovski predsednik Hosni Mubarak dejal, da gre za odličen predlog, ki ga je vredno preučiti, saj je bi bila taka zveza v interesu tako severnoafriških držav kot tudi Evrope. Sarkozy, ki je svoj predlog prvič omenil med predvolilno kampanjo za francoske predsedniške volitve, vendar ideje še vedno ni podrobneje predstavil, je prepričan, da bi okviru unije lahko reševali vprašanja od okolja do nezakonitega priseljevanja, tesnejše sodelovanje pa bi omogočilo tudi gospodarski napredek najrevnejše celine.
Unija nadomestilo za Turčijo?
Opazovalci menijo, da je francoski predlog o Sredozemski uniji le alternativa za članstvo Turčije v Evropski uniji. Francija je namreč ena izmed največjih nasprotnic turškega članstva in Sarkozy si želi, da bi namesto tega Ankara igrala ključno vlogo v novo ustanovljeni Sredozemski uniji. Turčija ne nasprotuje tej ideji, a opozarja, da to nikakor ne more biti nadomestilo za vstop v EU.
Inštitucije po vzoru EU-ja
Španija je medtem predlagala, da bi inštitucije Sredozemske unije oblikovali po vzoru EU-ja, tako da bi imela unija svet voditeljev držav in vlad za določitve strateških ciljev, ministrski svet, stalno komisijo, parlament in celo svojo banko. Španski zunanji minister Miguel Angel Moratinos je v članku za časopis El Pais zapisal, da je prišel trenutek za oblikovanje pravega geopolitičnega prostora prek ustanovitve Sredozemske unije.
G. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje