Evropska komisija jih po preiskavi, ki so jo uvajali v začetku junija, sumi, da kršijo pravila o varstvu potrošnikov. V desetih članicah EU-ja so bile sporne prav vse pregledane spletne strani. V Sloveniji je Bruselj preveril 11 spletnih strani, pri desetih pa se bo preiskava nadaljevala.
Na polovici preiskanih evropskih strani so bile cene izdelkov nejasno napisane, 70 odstotkov strani ni vsebovalo imena, naslova in kontaktnih informacij o trgovcu, dve tretjini strani pa kupce, velikokrat otroke, zavaja, je pojasnila evropska komisarka za varstvo potrošnikov Meglena Kuneva. Pojasnila je, da je brezplačna melodija pogosto začetek zelo dragega naročniškega razmerja, ki ga je zelo težko prekiniti.
Slovenija še ni objavila seznama osumljenih strani
Sedem držav je že objavilo seznam osumljenih strani, med njimi pa ni Slovenije. Komisarka je že napovedala, da bo napredek neprestano preverjala, nacionalne oblasti pa lahko sporne spletne strani tudi prepovedo oziroma podjetja oglobijo ali postavijo pred sodišče. Kuneva je še pojasnila, da je tokratna preiskava neposredni odgovor na pritožbe potrošnikov, ob tem pa dejala: "Več pritožb bom dobila, več preiskav bomo opravili."
Prebivalci Evropske unije imajo sicer več kot 495 milijonov mobilnih telefonov, melodije pa so lani predstavljale skoraj tretjino trga mobilnih vsebin oziroma deset odstotkov več kot leto prej. Vrednost trga melodij za mobilne telefone je bila ocenjena na 691 milijonov evrov.
Preiskavo so v Bruslju poimenovali "sweep" oziroma pometanje in je za preverjanjem spletnih strani za prodajo letalskih vozovnic to že druga tovrstna preiskava. Potekala je v vseh članicah EU-ja in na Norveškem ter Islandiji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje