Uredba med drugim predvideva še predložitev letnega poročila o preglednosti, ob nespoštovanju zakonodaje pa kazen. Agencijam bi tako lahko bila odvzeta tudi licenca. Novi predpisi so namenjeni zagotavljanju visoke kakovosti bonitetnih ocen, ki niso posledica konflikta interesov, saj je ugled vse, kar te agencije imajo, je dejal evropski komisar za notranji trg in storitve Charlie McCreevy. Prepričan je, da je z bonitetnimi agencijami konec, če nihče ne bo verjel v njihove ocene.
Predlog Evropske komisije določa pogoje za izdajo bonitetnih ocen, agencije naj bi po novem registrirali in evropskim nadzornikom omogočili nadzor nad njihovimi dejavnostmi. Bonitetne agencije se bodo morale zavezati, da bodo skrbno spremljale kakovost bonitetnih ocen in metodologije, ki se uporabljajo zanje, ter da bo njihovo delovanje pregledno. Po novem ne bodo smele več opravljati svetovalnih storitev in ocenjevati finančnih instrumentov, če ne bodo imele dovolj kakovostnih informacij, na osnovi katerih delijo bonitetno oceno.
V bonitetnih agencijah neodvisni direktorji
V nadzornem svetu bodo morale imeti agencije vsaj tri neodvisne direktorje, katerih osebni prejemki ne bodo smeli biti odvisni od poslovne uspešnosti agencije za ocenjevanje bonitete. Lahko bodo imenovani za en mandat, ki ne bo smel preseči petih let, odpuščeni pa bodo lahko le v primeru kršitve poklicne etike. Eden izmed direktorjev bo moral biti izvedenec za listinjenje (sekuritizacijo) in strukturne finance.
Evropska komisija je še pojasnila, da nekaj predlaganih predpisov temelji na standardih, ki so določeni v kodeksu Mednarodnega združenja nadzornikov trga vrednostnih papirjev, predlog pa tem predpisom daje pravno obvezujoč značaj.
Bonitetne agencije izdajajo mnenja o kreditni sposobnosti določenega izdajatelja ali finančnega instrumenta. Bonitetne ocene pri svojih dejavnostih uporabljajo kreditne institucije, investicijske družbe, zavarovalnice in pozavarovalnice, kolektivne investicijske sheme in pokojninski skladi. Pri izdajanju ocen pa je v preteklosti že nastal konflikt interesov, saj bonitetne ocene običajno zahtevajo in tudi plačajo izdajatelji sami.
A. M.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje