Obe strani sta zelo učinkoviti, pravi Swoboda o slovenskem in hrvaškem lobiranju. Foto: EPA
Obe strani sta zelo učinkoviti, pravi Swoboda o slovenskem in hrvaškem lobiranju. Foto: EPA

Obe strani seveda lobirata pri meni, ampak ostajam le njun kurir in poskušam pomagati, da se dogovorita o postopku.

Hannes Swoboda
Ivo Sanader in Janez Janša
Prihajajoče volitve ali priprave na slovensko predsedovanje ne bi smele biti okvir za zaostrovanje odnosov, meni Swoboda. Foto: EPA

Avstrijski poslanec v evropskem parlamentu hkrati zavrača namige o nepristranskosti ali nameri, da bi v kratkem poročevalsko funkcijo zamenjal z mediacijsko oz. arbitražno. Po njegovih besedah sta pomoči tretje strani zaradi nezmožnosti Hrvaške in Slovenije za dvostransko reševanje odprtih vprašanj naklonjena tudi Svet EU-ja ter evropska komisija.

"Nisem pripravljen upoštevati želje Slovenije, da bi bil poziv namenjen le Hrvaški, saj se morata premakniti obe strani," pravi Swoboda. Bo pa poziv omehčan z omembo preteklih dogovorov, kjer sicer sporazum Drnovšek - Račan ne bo posebej omenjen, a je po poročevalčevih besedah "de facto jasno, da gre zanj".

Osebno se sicer bolj zavzema za mediacijo kot arbitražo, saj gre za manj formalen in zato hitrejši postopek. Avstrijec dodaja, da bi bilo treba dogovor doseči pred hrvaškimi parlamentarnimi volitvami, Ljubljano pa opozarja, da naj se v pripravah na predsedovanje EU-ju zaveda, da mora biti pri zastopanju svojih interesov še posebej "obzirna in razumna".

Spori o nepremičninskih pravicah
Swoboda je omenil tudi zadnje zaplete na področju zagotavljanja vzajemnosti pri nakupih nepremičnin. V poročilu naj bi tako precej jasno pisalo, da mora Hrvaška zagotoviti nediskriminacijsko obravnavo vseh državljanov EU-ja, pri čemer je dejal, da je med interesenti za nakup hrvaških nepremičnin poleg Slovencev tudi mnogo Avstrijcev.

Evropski poslanec pa meni, da priložnost za rešitev dvostranskih odprtih vprašanj obstaja, saj arbitraže ali mediacije ne zavrača nobena stran, obe pa sta po letih zastoja pokazali tudi voljo po premiku. Ta se je po njegovem mnenju že zgodil, saj pravi, da je na slovenski strani, ki naj bi prednost dajala mediaciji, kljub vsemu ni zaznal zavračanja arbitraže, ki pa pred tem sploh ni bila predmet razprave. Hrvaška pa je v okviru arbitraže pripravljena kot njen predmet obravnavati tudi mejo na kopnem, kakor zahteva Slovenija.

Zunanjepolitični odbor EP-ja bo o poročilu o napredku južne sosede pri pridruževanju povezavi glasoval v torek. Evropski parlament pa bo o poročilu in dopolnilih odločal na aprilskem plenarnem zasedanju.

Obe strani seveda lobirata pri meni, ampak ostajam le njun kurir in poskušam pomagati, da se dogovorita o postopku.

Hannes Swoboda