Komisar Evropske komisije za notranji trg in storitve ni mogel mimo četrtkove junakinje dneva v Sloveniji. "Iskreno čestitam Tini Maze za včerajšnjo sijajno zmago," je ob nagovoru novinarjev presenetil 60-letni Francoz, ki je leta 1992 sopredsedoval organizacijskemu odboru zimskih olimpijskih iger v Albertvillu. Komisar, čigar naloga je poenotenje in olajšanje dela ter življenja v notranjem trgu EU-ja, je tako nakazal, da uspešnost in prodornost ne more biti omejena v meje držav članic.
Gospodarstvo še preveč omejeno v slovenske meje
"Prebivalci Slovenije so s članstvom hitro dojeli, da je Evropska unija naš notranji trg, medtem ko je gospodarstvo bolj omejeno v meje Slovenije," je ministrica za gospodarstvo Darja Radić na kratko povzela izhodišče, ki ga želi Evropska komisija spremeniti s predlogom Akta za enotni trg za visoko konkurenčno socialno tržno gospodarstvo.
V dveh letih 12 direktiv za enotnejši trg
Primera uspešnih pravil, ki sta olajšala življenje prebivalcem in podjetjem v poenotenem trgu sta direktivi o klicih v mobitelnih omrežjih (cene storitev so se znižale za 70-odstotkov) in letalskih vozovnicah (pocenitev za 40-odstotkov). Komisar Barnier želi z novim aktom ponoviti omenjeni uspeh. "Vseh predlogov, ki jih je okoli 50 ne bomo mogli uresničiti. Direktiva o klicih v tuja mobitelna omrežja velja tri leta in sami vidite, kako deluje. Določili bomo 12 prioritet, ki jih bomo sprejeli in uveljavili v letih 2011 in 2012," je odločen Barnier.
Od nakupovanja na spletu do bančnih računov
EU je slabih 20 let po vzpostavitvi enotnega gospodarskega prostora (1992) prebila blokado in se bo lotila ukrepov, s katerimi se bo izboljšalo vsakdanje življenje prebivalcem in poslovanje podjetjem, ki izkoriščajo odprte meje. Pravila za trgovanje na spletu, poklicne kartice za turistične vodiče in podobne mobilne poklice, odprava ovir za odpiranje bančnih računov v tujini, boljši dostop do kapitalskih trgov in javnih naročil, socialno podjetništvo in skupni patent EU-ja so le nekateri izmed ukrepov, s katerimi se bo izboljšala konkurenčnost gospodarstva v Evropski uniji.
V ospredju mala in srednja podjetja
"Nisem bruseljski tehnokrat, sem politik tako kot moj kolega Janez Potočnik. Mi politiki smo odgovorni, da Evropska unija deluje. To ne pomeni, da smo zaprti v svojih uradih, temveč se moramo odpravljati v države članice, regije in mesta. Naš namen je približati Evropo slovenskim podjetjem, da spoznajo, kako deluje trg, ki je tudi vaš. V ospredju so mala in srednja podjetja, ki jim moramo omogočiti investiranje in razvoj," je pristop in namen predloga, ki ga podpira 25 držav, Italija in Španija pa mu nasprotujeta, obrazložil komisar.
Tudi sveža agencija ACER (Evropska agencija za sodelovanje energetskih regulatorjev), ki ima sedež v Ljubljani, je eden izmed prizadevanj EU-ja za poenotenje trga. Boj proti piratstvu in poenotenje sistema za patentiranje, učinkovitejša pravila za enotne standarde in izdelke sta naslednja dva koraka, ki naj bi razširila notranji trg Unije.
Vrata odprtih priložnosti
"Slovenija ima od tega lahko velike koristi, kar tudi sami dobro veste, saj ste bili prvi od novih članic, ki ste sprejeli evro," je komisar Barnier prepričan, da lahko Slovenci in njihova podjetja izkoristijo številne priložnosti, ki jih bo odprl akt o enotnem trgu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje