Na slovesnostih so govorili tudi številnih visoki gosti. Na slavju v Novi Gorici je novoizvoljeni predsednik Danilo Türk poudaril, da je to poseben dan za Slovenijo in Evropo, ki se odpira na najbolj viden možen način in to je gotovo razlog za praznovanje. Na skupnem slovensko-italijanskem trgu sta simbolično zapornice dvignila župana, novogoriški Mirko Brulc in goriški Ettore Romol, program pa so popestrili slovenski in italijanski satiriki.
Rupel in Plassnikova o manjšini
Zunanji minister Dimitrij Rupel se je v petek na severnem portalu predora Karavanke srečal z avstrijsko kolegico Ursulo Plassnik, s katero sta pozdravila širitev schengna, pogovor pa je potekal predvsem v duhu reševanja problemov slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem.
V četrtek pa se je Rupel mudil na Robiču v Posočju, kjer je dejal, da se s slovenskim vstopom v schengen uresničujejo sanje o zedinjeni Sloveniji. Poleg ministra Rupla je zbrane nagovoril tudi predsednik deželne vlade Furlanije Julijske krajine Riccardo Illy.
"Nocoj je velik večer. Osebno sem zelo srečen in ponosen, da lahko sodelujem pri tako velikem dogodku, ki ima pomen za celo Evropo," je bil ponosen minister. V Posočju so na različnih krajih pripravili kar 8 različnih proslav, celo toliko, da se je na nekdanji meji proti Italiji nastala kolona.
Vabljeni k branju:
Kaj prinaša schengen?
Meje "žagali" tudi drugod po Evropi
Mate na najbolj obremenjenem prehodu
Eden glavnih akterjev širitve schengenskega območja, notranji minister Dragutin Mate, se je udeležil slovesnosti na mejnem prehodu Šentilj, sicer enega najbolj obremenjenih prehodov v Sloveniji. Z avstrijskim gospodarskim ministrom Martinom Bartensteinom sta točno minuto po polnoči simbolično dvignila zapornico in s tem uradno ukinila nadzor na meji med obema državama.
Veseljačenje se je sicer začelo že zgodaj popoldne, ko so se srečale manjšinske organizacije, potekale so manjše slovesnosti, kot je bil na primer vzpon alpinistov na 2000 metrov in odstranitev mejne table, a je bil to nekako šele uvod v večerno slavje.
Na Karavankah govor evroposlanca Brejca
Slavja so potekala še na Karavankah in na Fernetičih. Pred nadaljšim slovenskim predorom je opolnoči nekaj sto zbranih nagovoril evropski poslanec iz Slovenije Mihael Brejc in poudaril, da ima vstop v schengensko območje za Slovenijo velik praktičen in simbolen pomen, ker pomeni še en korak k utrditvi vezi z drugimi članicami EU obenem pa omogoča hitrejše zmanjševanje razlik med starimi in novimi članicami. Na proslavi sta bila prisotna tudi lokalna župana.
Lipicanski "desant" na Fernetičih
Fernetiči so padli z lipicanskim desantom. Ob polnoči so po dvigu zapornic odprto mejo prvi
prečkali športniki na lipicancih. Slovenski in italijanski politični predstavniki so se strinjali, da gre za pomemben zgodovinski trenutek, ki ima velik ekonomski, kulturni in socialni pomen in ki omogoča svetlejšo prihodnost za bodoče rodove.
Visoki gosti v čast vstopu Slovenije
Glavna proslava sicer še prihaja. Odvila se bo na mejnem prehodu Škofije, in sicer v soboto ob 15.30. Na njej bodo vstop Slovenije v schengen in združitev Evrope proslavljali premier Janez Janša, predsednik Evropse komisije Jose Manuel Barroso, portugalski premier in predsedujoči EU-ju Jose Socrates in italijanski notranji minister Giuliano Amato. Vsi našteti bodo tudi slavnostni govorniki.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje