Minister Dragutin Mate ne pričakuje, da bo na meji s Hrvaško prišlo do dodatnih zastojev s polno uvedbo schengna. Foto: MMC RTV SLO
Minister Dragutin Mate ne pričakuje, da bo na meji s Hrvaško prišlo do dodatnih zastojev s polno uvedbo schengna. Foto: MMC RTV SLO
Na dom brošura o schengnu

Brošuro je notranje ministrstvo izdalo ob sodelovanju s policijo v 723.500 izvodih. Stroške tiska je pokrilo notranje ministrstvo s policijo in znašajo 66.000 evrov, za distribucijo pa bodo namenili še 37.000 evrov, je povedal minister za notranje zadeve Dragutin Mate.

Brošura na dvanajstih straneh vsebuje opis schengenskega območja z zemljevidom in predstavitev devetih držav, ki bodo 21. decembra vstopile v schengen. Brošura vsebuje tudi opis postopkov na notranjih in zunanjih mejah za državljane članic EU-ja in tretjih držav, kot tudi podatke o dokumentih, ki jih morajo imeti slovenski državljani in državljani tretjih držav. Najpomembneje je, da na notranjih mejah schengenskega območja mejnih prehodov ne bo več, tako da bodo lahko slovenski državljani te meje prehajali na kateri koli točki.

Kako deluje schengenski informacijski sistem?
V brošuri je tudi opis delovanja schengenskega informacijskega sistema (SIS), kamor države med drugim vnašajo podatke o pogrešanih ljudeh, ukradenih vozilih in ljudeh, ki jim je prepovedan vstop v schengenski prostor. Prednost sistema je, da je podatek v trenutku vnosa takoj dostopen vsem policijskim postajam v notranjosti in na mejah držav schengna.

SIS vsebuje tudi občutljive podatke o ljudeh, ki so potencialni storilci kaznivih dejanj. Pri tem je minister Mate poudaril, da vsaka država sama v svoji nacionalni zakonodaji opredeli, katere osebe in na kakšen način jih bo vnesla v SIS. Tem ljudem po ministrovih zagotovilih ni mogoče slediti.

Na dom brošura o schengnu