Za prehajanje notranjih meja bo v tem prehodnem obdobju še vedno treba imeti ustrezno veljavno listino, zamenjava potnega lista in osebne izkaznice pa ne bo potrebna. Na notranjih mejah bo edina novost ta, da ne bo več carinikov. Za državljane tretjih držav bodo policisti izvajali temeljit mejni nadzor, za državljane EU-ja, po maju 2004 torej tudi državljane Slovenije, pa t. i. minimalen nadzor. Pri slednjih bodo preverili zgolj, ali imajo veljaven dokument za prehod meje.
Mejni nadzor leta 2006
Z Avstrijo in Italijo, ob morebitni uveljavitvi schengenskega pravnega reda v Sloveniji in Madžarski pa tudi z Madžarsko, bo mejni nadzor odpravljen šele s polno uveljavitvijo schengenskega sporazuma v Sloveniji, kar pa ne bo pred letom 2006. Odprava carinskega nadzora na mejah pomeni uresničitev načela prostega pretoka blaga, ki je eno temeljnih načel EU-ja.
Po Evropi s potnim listom
Ob vseh novostih pa na MNZ-ju opozarjajo, da tudi po polnopravnem vstopu Slovenije v schengenski prostor Slovenci ne bodo mogli potovati po vsej Evropi brez dokumentov. Policisti lahko namreč še vedno od njih zahtevajo, da pokažejo dokumente. Slovenski državljani lahko z osebno izkaznico potujejo v Avstrijo, Italijo, na Madžarsko in Hrvaško, v Švico, Liechtenstein in Francijo, med turistično sezono pa tudi v Črno goro. To omogočajo posebni dvostranski sporazumi, ki jih je Slovenija sklenila s temi državami. Če slovenski državljani pot nadaljujejo v schengenski prostor, kjer ni kontrole na notranjih mejah, pa je treba že na meji s sosednjimi državami pokazati potni list in zahtevati žig z datumom. Zanašanje na pravico prehoda z osebno izkaznico v sosednje države, ki niso končni cilj potovanja, lahko povzroči veliko hudih zapletov, opozarjajo na MNZ-ju.
Prilagajanja dokumentov in registrskih tablic
Dokumenti se bodo po vstopu v EU spreminjali in na novo prilagajali ob zamenjavi starih dokumentov za nove; že izdanih in veljavnih potnih listov ne bo treba zamenjati. Slovenski potni list bo po vstopu Slovenije v EU sicer malenkostno spremenjen: na platnici bo znak EU-ja, nekatere rubrike pa bodo napisane v vseh uradnih jezikih EU-ja. Slovenija bo postopno uskladila tudi vozniška dovoljenja (na enotnem obrazcu) in registrske tablice s standardi, ki veljajo v EU-ju. Sem spada obvezna oznaka EU-ja, kar avtomobilom iz držav članic olajša prehod meje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje