Türk je Barrosu podaril Valvasorjevo zbirko 17 knjig. Foto: EPA
Türk je Barrosu podaril Valvasorjevo zbirko 17 knjig. Foto: EPA
Danilo Türk
Türk se je srečal tudi s komisarko za zunanje odnose Benito Ferrero Waldner in komisarjem iz Slovenije Janezom Potočnikom. Foto: EPA
Türk pri Barrosu

Slovenski predsednik je Joseju Manuelu Barrosu hkrati izrazil nezadovoljstvo, da se je izbira predsednika, ki ga predvideva Lizbonska pogodba, omejila le na nekatere države. To po mnenju Türka v očeh Evropejcev zmanjšuje transparentnost in demokratičnost postopkov v evropskih institucijah. Slovenski predsednik bi od mogočih kandidatov rad slišal predvsem to, kakšno vizijo imajo.

Evropski svet je najvišje politično telo EU-ja. Trenutno ga sestavljajo predsedniki držav ali vlad članic EU-ja in predsednik Evropske komisije, ki se redno sestajajo junija in decembra, ko sprejemajo najpomembnejše politične odločitve in določajo politične smernice za prihodnost. Neformalni sestanki Sveta prav tako potekajo dvakrat letno (marca in oktobra) in so namenjeni obravnavi aktualnih tem. Lizbonska oz. reformna pogodba med drugim predvideva stalnega predsednika Evropskega sveta, ki ga bodo - če/ko bo Lizbonska pogodba začela veljati - izvolili voditelji držav in vlad članic za obdobje dveh let in pol. Predsednik bo vodil delovanje Evropskega sveta, skrbel za pripravo in nemoten potek njegovega dela, si prizadeval za povezanost in soglasje ter Evropskemu parlamentu po vsakem zasedanju predložil poročilo.

"Komunikacija med kandidati in javnostjo je po mojem mnenju še kako potrebna. Evropa je v tem pogledu premalo razvita," je povedal Türk in dodal, da "evropska politična elita ni idealna elita, ampak mogoče tudi lahko kaj spremenimo".

Članstvo v EU-ju kot zakon brez ločitve
Predsedovanje Slovenije EU-ju je bilo zanjo izrednega pomena, je po srečanju izjavil Barroso in poudaril, da mora tudi v prihodnje ostati zavezana evropski ideji. "Članstvo v EU-ju je proces in ne enkraten dogodek. Ne gre le za obdobje šestih mesecev, ampak za večno," je poudaril Barroso in se pošalil, da je članstvo v Uniji podobno zakonu brez pravice do ločitve. Slovenski predsednik je predsedniku Evropske komisije zagotovil, da je Slovenija zavezana EU-ju in da si je med svojim šestmesečnim predsedovanjem EU-ju učvrstila ugled, saj je dobro predsedovala, ter "zelo dobro dojela, da je EU globalni igralec. Vsi, ki sodelujemo v EU-ju, moramo ves čas ravnati kot del tega globalnega igralca".

EU je globalni igralec
Barroso je zavrnil kritiko, da se EU preveč ukvarja sama s sabo in premalo z resnimi mednarodnimi temami. "Vse zadeve, s katerimi se ukvarja EU, so globalne," je zatrdil. Med globalne teme je uvrstil boj proti podnebnim spremembam, energetsko varnost, finančno stabilnost, cene nafte in hrane. Türk se je strinjal, da je razmišljanje in oblikovanje politike EU-ja do globalnih vprašanj izredno razvito.

Barroso in Türk sta govorila predvsem o razvojnih ciljih tisočletja, o katerih bodo govorili tudi na zasedanju Generalne skupščine ZN-a septembra v New Yorku, in o podnebnih spremembah. Strinjala sta se, da je treba spodbuditi napredek na teh področjih in da mora EU ohraniti vodilno vlogo.

Türk pri Barrosu