Turški premier je obljubil, da bo spremembe zakonika predal pred parlament v čim krajšem času.
Turčija in EU naj bi tako uredila spor, ki je nastal zaradi turške preložitve reforme kazenskega zakonika in vztrajanja pri vnovični uvedbi določila o kaznovanju prešuštva. Premier Erdogan je napovedal, da bo turški parlament o reformi kazenskega zakonika razpravljal že v nedeljo.
Erdogan je zagotovil, da v novem zakoniku, ne bo predvidene kazni za prešuštvo. Vendar pa ob tem ni mogel zagotoviti, da ob menjavi vlad ne bo prišlo do menjave zakonika.
6. oktobra naj bi se za Turčijo torej začela pristopna pogajanja za EU, saj je Verheugen nakazal, da bo njegovo mnenje pozitivno. O statusu Turčije bodo sicer odločili šele voditelji EU-ja na decembrskem vrhu.
Ostre besede med Turčijo in EU
Prej optimistične dogovore je zasenčila turška preložitev reforme kazenskega zakonika. Erdoganova konservativna stranka je dala prednost vnovični uvedbi določila o kaznovanju prešuštva.
Po sprejetju vrste precej liberalnih političnih reform v zadnjih letih so številni pričakovali, da bo Turčija, najstarejša kandidatka za članstvo v Uniji (iz leta 1999), v poročilu Evropske komisije končno dobila zeleno luč, da je pripravljena na začetek pristopnih pogajanj.
Vendar pa so ta optimistična pričakovanja temeljila na obljubi, da bo 70-milijonska muslimanska država spremenila zastarela določila omenjenega zakonika. Slednji naj bi okrepil posebej pravice ženskam in poostril kazni v primerih mučenj in posilstev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje