V Helsinkih je ukrajinski reformator Viktor Juščenko med srečanjem s finskim predsedstvom Unije dejal, da si Ukrajina želi možnosti za vstop, čeprav v daljni prihodnosti, če tega ne bo, pa tudi dogovor za sodelovanje z Unijo po letu 2007 ne bo imel nobenega smisla. S tem ni veliko dosegel, saj ni dobil nobenih zaobljub.
Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je bil zelo odrezav in dejal le, da najprej oni niso pripravljeni na ta korak, pripravljena pa ni niti Unija.
Juščenko najprej snubil, nato žalil
Juščenko je vsekakor skušal skleniti posel, najprej zlepa, nato pa zgrda. Za evropsko vizijo Ukrajine je dejal, da se ne bo ponovila zgodba s težavami dostave plina Evropi prek Ukrajine, sofinancirali bi nove projekte gradnje plinovodov, ki jih Evropa potrebuje vse več, pa tudi njihov energetski sistem naj bi se vedno bolj priključeval evropskemu, ker je to menda v strateškem interesu Ukrajine.
Ko je uvidel, da to ne bo pomagalo, pa je dejal, da se Ukrajinci bojijo postavljanja meje EU-ja, ki je še vedno predmet žolčnih razprav, to pa je primerjal celo z berlinski zidom. Nekako se je gibal med eno in drugo skrajnostjo. Pragmatična Evropa, ki jo bolj kot ne zanima le energetska oskrba, seveda noče siliti na prag ruskih interesov zdaj, ko je bil sprejet dogovor z Rusi o nemoteni dostavi energentov. Večkrat pa je bilo že slišati tudi demagoške stavke, ki so jih do zdaj uporabljali le pri Turčiji, in sicer glede velikega števila prebivalcev in ogromne površine, ki meji na nemirni Kavkaz. Skrbi tudi politična nestabilnost, ki si jo poslu zaprisežena Evropa pač ne more privoščiti.
Optimizem na Balkanu
Ko smo že ravno omenili Balkan - tu pa veje večji optimizem glede širitve, čeprav seveda ni jasno, kdaj bo sprejeta ustava EU-ja, ki bi ta optimizem tudi potrdila. Makedonci na primer menijo, da bodo pogajanja začeli že leta 2007 ali 2008, čeprav sploh ni jasno, kakšen bo njihov dogovor z Grki glede imena, Hrvati pa so tako ali tako že prepričani, da so že v EU-ju, čeprav jih bremenijo notranjepolitične težave in rastoči evroskepticizem.
M. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje