Za kolikšen pribitek k ceni letalskih vozovnic naj bi šlo, še ni jasno, uradni predlog davka bo do formalnega srečanja ministrov v začetku junija pripravila Evropska komisija.
O prostovoljnem davku na letalske vozovnice so ministri govorili v okviru razprave o povečanju pomoči najmanj razvitim državam sveta. Predlog o davku na letalske vozovnice je januarja sprožil francoski predsednik Jacques Chirac. Strokovnjaki so izračunali, da bi, če bi ceni vozovnic na progah znotraj unije pribili 10 evrov, ceni vozovnic izven nje pa 30 evrov, Unija za nerazvite vsako leto zbrala približno 6 milijard evrov.
Avstrija odločno proti
Toda Grčija, Švedska, Finska so do davka na letalske vozovnice skeptične, odločno pa mu nasprotuje Avstrija. Minister Karl-Heinz Grasser je novinarjem zatrdil, da konsenza v petindvajseterici ni in da Avstrija pri tem ne bo sodelovala. Po njegovem je to omejevanje konkurence in dodatno obdavčenje potrošnikov.
Nižji davek od predvidenega
Sicer naj bi šlo za popolnoma prostovoljen davek, tako za članice, kot za letalske družbe in potnike. Vsakega potnika naj bi ob nakupu vozovnice namreč vprašali, če želi davek tudi plačati. Po neuradnih podatkih naj tudi ne bi šlo za 10, temveč le za 3 do 4 evre na vozovnico.
Rimu se obetajo sankcije
Finančni ministri so dopoldne govorili še o velikih razlikah v gospodarski rasti med članicami. Najslabše se je v tem četrtletju odrezala Italija, Evropska komisija pa je napovedala, da bo prihodnji mesec proti Rimu najverjetneje začela postopek zaradi previsokega proračunskega primankljaja.
Evrokovanci z novo podobo
Ministri članic z evrom pa so že sinoči sklenili, da bodo - verjetno šele po letu 2007 - na prvi, torej evropski strani evrskih kovancev stilizirano podobo 15 članic nadomestili s podobo, ki bo simbol celotne Evrope.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje