Jelko Kacin je poročevalec Evropskega parlamenta za Srbijo. Foto: MMC RTV SLO
Jelko Kacin je poročevalec Evropskega parlamenta za Srbijo. Foto: MMC RTV SLO
Hrvaška zastava
Hrvaška bi lahko ob izpolnitvi vseh pogojev v EU vstopila leta 2011. Foto: EPA

Slovenski poslanec v Evropskem parlamentu je države Zahodnega Balkana razdelil v dve skupini - v eni je Hrvaška in v drugi vse preostale države, razlika med njimi pa je le, da je Hrvaška pozitivno diskriminirana in ni nikoli slišala za vizume, zato po Kacinovem mnenju Hrvati težko razumejo travme in zaplete, ki jih doživljajo državljani drugih držav na Zahodnem Balkanu, zaradi česar se tudi zdi, da se Hrvaški na poti v EU manj mudi.

Kljub uspešnim pogajanjem z Brusljem čaka Hrvaško še veliko težkih poglavij, kar pomeni veliko in težko breme, na tej poti pa lahko Hrvaško ustavi le njena vlada, ugotavlja Kacin. Glede zapletov v pristopnih pogajanjih z EU-jem je dejal, da obtožbe, da Slovenijo v štirih poglavjih zavira Hrvaško, nimajo trdne podlage.

"Hrvaška je ponovno zaustavila samo sebe," pravi Kacin, saj lahko po njegovih besedah samo hrvaška vlada iz pogajalskih stališč umakne del, ki jih je mogoče uporabiti kot prejudiciranje prihodnje meje med Slovenijo in Hrvaško. Ob tem je opozoril, da se na Balkanu doslej ni obnesla še nobena bližnjica.

Kacin se je dotaknil tudi zaščitne ekološko-ribolovne cone (ERC), ki jo je Hrvaška uvedla z začetkom novega leta, a je nato marca hrvaški sabor zamrznil njeno izvajanje za članice EU-ja. Sam meni, da so hrvaški politiki skupaj s premierjem Ivom Sanaderjem šli v to igro, ker so potrebovali nacionalistični naboj in vzdušje, ki jim je pomagalo popraviti volilni izid. "Tveganje je bilo zavestno in zato so tudi šli vanj," je dejal Kacin.

Srbija bi bila lahko gonilo približevanja
Srbija je osrednja in največja država na Zahodnem Balkanu in njeno uspešno napredovanje bo po Kacinovem mnenju vplivalo tudi na napredovanje drugih držav na območju, saj ima največ možnosti za približevanje EU-ju in lahko postane gonilo približevanja povezavi. Problem pri Srbiji je, da približevanje EU-ju ni na glavnem mestu.

Za Srbijo je velika travma Kosovo in pri tem vprašanju bi morali imeti "zdravo mero razuma in odmerjen odmerek pritiska", saj bi prevelik pritisk lahko vodil do političnih sprememb na Kosovu, do radikalizacije v najmlajši evropski državi in posledično tudi do radikalizacije Srbije.

G. V.