Ta naj bi sodelovala pri umirjanju povojnih napetosti in zagotavljanju javne varnosti v državah, kjer potekajo mednarodne mirovne operacije. V enoti, ki bo štela 3.000 mož, bodo sodelovali pripadniki sil iz Francije, Italije, Španije, Portugalske in Nizozemske.
Pripadniki novoustanovljene paravojaške enote orožnikov naj bi izvajali mirovne operacije, ki so prenevarne za civilne organizacije, obenem pa ne zahtevajo visoke stopnje vojaške usposobljenosti. Enota bo imela na začetku 800 mož, ki bodo pripravljeni posredovati v nekaj tednih. Z njo naj bi razpolagala predvsem Unija, lahko pa tudi druge mednarodne organizacije.
Namera Slovenije, Italije in Madžarske
Slovenija pa je z Madžarsko in Italijo ob robu zasedanja podpisala pismo o nameri, s katerim so se države zavezale, da bodo do leta 2007 usposobile večnacionalno brigado Slovenije, Italije in Madžarske za sodelovanje v bojnih skupinah EU.
Tudi o mirovni operaciji Altea
Ministri so govorili tudi o prenosu mirovne operacije v BiH iz rok zveze NATO v roke EU, kar naj bi se zgodilo pred koncem leta. V EU ta čas zbirajo prispevke članic za sodelovanje v operaciji Altea, Slovenija pa se je zavezala, da bo sedanji kontingent v BiH s 172 mož povečala na predvidoma 229. Na srečanju je Slovenija tudi opozorila, da mora prenos pristojnosti z zveze NATO na EU potekati kar najbolj gladko.
Prvič sestanek odbora Evropske obrambne agencije
Pod vodstvom visokega predstavnika za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierja Solane se je ob robu ministrskega srečanja prvič sešel tudi usmerjevalni odbor Evropske obrambne agencije. Ta naj bi pripomogla k izboljšanju evropskih obrambnih zmogljivosti.
Slovenijo je na tem dvodnevnem neuradnem srečanju zastopal državni sekretar na obrambnem ministrstvu Janko Deželak.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje