Sprejemanje evropske ustave se bo nadaljevalo. Foto: epa
Sprejemanje evropske ustave se bo nadaljevalo. Foto: epa
Sestavljanje bolj povezane in močnejše Evrope se bo nadaljevalo. Foto: epa
Veselje po objavi izidov
Nasprotniki ustave so si po objavi izidov skočili v objem. Foto: epa
Jean-Pierre Raffarin
Raffarin zapušča predsedniško palačo. Foto: epa
Nicolas Saekozy
Po mnenju analitikon naj bi imel možnosti za premierski položaj tudi Sarkozy. Foto: epa

Predsedujoči EU-ju, luksemburški premier Jean-Claude Juncker, predsednik Evropskega parlamenta Josep Borrell Fontelles in predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso so v skupni izjavi zapisali, da obžalujejo odločitev Francozov, vendar jo spoštujejo.


Kaj lahko pričakujemo zdaj? Preberite mnenji profesorja na FDV-ju Zlatka Šabiča in profesorja s pravne fakultete Franca Grada.

Pot Evrope se nadaljuje
Spomnili so, da je devet članic, ki predstavljajo skoraj polovico prebivalstva, ustavo že ratificiralo, zato se proces mora nadaljevati. "Graditev Evrope je po svoji naravi kompleksna. Evropa se je že srečala s kritičnimi situacijami in vsakič se je iz njih izkopala še močnejša in bolje pripravljena na izzive in obveznosti. Pot Evrope se nadaljuje, njene institucije pa še naprej delujejo normalno," so še zapisali.

O nastalih razmerah bodo evropski voditelji govorili na rednem srečanju, ki bo 16. in 17. junija.

Prepričljiv poraz
Francoski volivci so evropsko ustavo zavrnili s precejšnjo večino, saj je po uradnih izidih proti glasovalo 54,9 odstotka volivcev. Francozi so se referenduma udeležili množično, saj je bila volilna udeležba okoli 70-odstotna.

Zavrnitev ene od ustanovnih članic Evropske unije je hud udarec za povezavo, saj bi jo lahko pahnil v eno najhujših kriz doslej.

  • Svoje mnenje lahko izrazite na forumu.


V četrtek, 2. junija, ob 11.00 se boste lahko o francoski zavrnitvi evropske ustave in drugih evropskih temah v naši spletni klepetalnici pogovarjali tudi z Erwanom Fouerejem, veleposlanikom Evropske komisije v Sloveniji.

Francoski predsednik Jacques Chirac je dejal, da sprejema demokratično odločitev Francozov, in poudaril, da Francija ostaja naklonjena Evropski uniji. Napovedal je tudi spremembe v vladi.

Chirac bo odločitev o vladi, podal v torek. Že danes se je sešel z dosedanjim premierjem Jean-Pierrom Raffarinom, zatem pa še z vodjo desnosredinske stranke UMP Nicolasom Sarkozyjem, ki naj bi imel po napovedih analitikov velike možnosti, da postane premier.

Analitiki menijo, da so volivci na referendumu izrazili tudi nezadovoljstvo z vlado nepriljubljenega Raffarina. Eden od najverjetnejših kandidatov za njegovo zamenjavo naj bi bil tudi notranji in nekdanji zunanji minister Dominique de Villepin.

Postopek zamenjave predsednika vlade v Franciji
Najprej svojo odstopno izjavo premier poda predsedniku. Njegov odstop pomeni odstop celotne vlade. Predsedniški kabinet o odstopu premierja obvesti javnost, nato pa kabinet hkrati, ali pa nekoliko kasneje, napove novo vlado. To pomeni, da bi lahko glede na napovedi, Francija novo vlado dobila še ta teden.

Bo naslednja Nizozemska?
Naslednji referendum bo 1. junija na Nizozemskem, zadnje javnomnenjske raziskave pa kažejo na nov neuspeh, saj je bilo 28. maja proti kar 65 odstotkov volivcev, deset odstotkov pa je neopredeljenih. Premier Jan Peter Balkenende je Nizozemce že pozval, naj glasujejo po svoji vesti.