Odbor za zunanjo politiko spodnjega doma britanskega parlamenta je v sklepnem poročilu zapisal, da evropska ustava sicer ni mrtev dokument, ampak je v komi in njene življenjske funkcije vzdržujejo aparati. Če bi jo izklopili, bi se EU zmigala z mrtve točke, na kateri je zdaj, in se začela pogovarjati o novih rešitvah.
Ta ukrep so predlagali tudi zato, ker menijo, da ustavna pogodba v tej obliki nikoli ne bo obveljala, tako da jo je nesmiselno porivati naprej. Sprejetje ustave si je med prioritete predsedovanja zapisala tudi Slovenija. Nemci obljubljajo novo pogodbo sredi leta 2007, več pa je že bilo predlogov, ko bi iz ustave izvzeli nekaj členov, ki so sporni, in jo nato še enkrat potrdili.
Parlamentarna skupina s tem ni zadovoljna in predlaga vladi, naj druge evropske države prepriča, da se dokument zavrže v celoti, in ne le delno.
Londonu takšni pozivi celo ustrezajo
Poznavalci menijo, da naj bi takšni predlogi britanski vladi celo ustrezali in ne bi imeli nič proti, da bi zagon, ki ga je imela ustava, počasi izstradali. Britanska vlada je ob potrditvi ustave na medvladni konferenci napovedala, da bo izvedla referendum, ki bi po vsej verjetnosti padel, vlada pa bi izgubila politične točke. Referendumske dejavnosti so zamrznili, če pa referenduma ob tako slabi podpori javnosti ustavi sploh ne bi imeli, bi bila zanje zgodba srečno končana.
Britanci so na splošno zelo zadržani do bolj povezane Evrope in manjše vloge držav, zato je pričakovati, da bi podprli manj zavezujočo ustavo, kot je ta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje