Izidi vzporednih volitev kažejo, da naj bi vladajoči socialistični stranki premierja Sergeja Staniševa sledili opozicijska stranka župana Sofije Boika Borisova, ki naj bi zbrala 22 odstotkov glasov. Turška stranka, ki je zaveznik socialistov v vladi, je dobila 18,7 odstotka podpore.
Državo v Evropskem parlamentu od 1. januarja, ko sta Bolgarija in Romunija vstopili v Unijo, zastopajo začasni poslanci, ki jih je imenoval bolgarski parlament, novi poslanci pa bodo bolgarske interese zastopali do leta 2009, ko bodo potekale nove vseevropske volitve v parlament.
Na volitvah je bilo prijavljenih 218 kandidatov iz 16 političnih strank, zmago socialistov pa so napovedovale že zadnje javnomnenjske raziskave.
Bolgarov volitve v EP ne zanimajo preveč
Bolgari se volitev niso udeležili množično, nizko udeležbo pa so napovedovale že javnomnenjske raziskave. Nizka udelžba naj bi bila posledica razočaranja Bolgarov nad revščino in korupcijo v državi.
Še pred začetkom glasovanja je Bruselj izrazil želijo, da bi se volitev udeležilo kar največje število Bolgarov, k odhodu na volišča jih je pozival tudi predsednik Evropskega parlamenta Hans-Gert Poetering. Dejal je, da je to izjemno pomemben dan za bolgarsko ljudstvo in demokracijo in bolgarskim državljanom naročil, naj se volitev vsekakor udeležijo.
Novi članici nista bili pripravljeni?
Bolgarija se je Evropski uniji pridružila skupaj z Romunijo, po hitrih reformah sodnega sistema in državnih institucij. A ker še vedno ni jasno pokazala svojih namer v boju proti kriminalu in korupciji, so članice EU-ja zaskrbljene, da sta bili Romunija in Bolgarija v Unijo sprejeti prehitro in bosta zavezi le škodovali.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje