"V EU-ju ni drugorazrednih otrok," je ob predstavitvi ukrepa poudarila evropska komisarka za zaposlovanje in socialne zadeve Marianne Thyssen.
Gre za prvi opomin Avstriji v okviru postopka ugotavljanja kršitev evropske zakonodaje. Če se Avstrija nanj ne bo ustrezno odzvala, lahko sledi drugi opomin, v bruseljskem žargonu imenovan obrazloženo mnenje. Če niti odziv nanj ni ustrezen, pa lahko Komisija sproži postopek pred Sodiščem EU-ja.
Avstrijska ministrica za družino Juliane Bogner-Strauss je v odzivu na opomin dejala, da je indeksacija otroških dodatkov skladna s pravom EU-ja. "Komisija lahko preveri indeksacijo otroških dodatkov. Če komisije argumenti Avstrije ne bodo prepričali, bo o tem odločalo Sodišče EU,-ja" je dodala po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA.
Sprememba velja od novega leta
V Avstriji so od 1. januarja družinski prejemki in davčne olajšave za otroke, ki prebivajo v drugi članici, odvisni od življenjskih stroškov v tej članici. To pomeni, da bi bili mnogi državljani EU-ja, ki v Avstriji delajo in tam tako kot lokalni delavci plačujejo prispevke za socialno varnost in davke, deležni manjših ugodnosti samo zato, ker njihovi otroci živijo v drugi državi članici, pojasnjujejo v Bruslju.
"Pravičnost in enaka obravnava sta temelj našega enotnega trga. V EU-ju ni drugorazrednih delavcev. Mobilni delavci, ki v sistem socialne varnosti prispevajo enako kot lokalni delavci, bi morali biti deležni enakih ugodnosti, tudi če njihovi otroci živijo v tujini. V EU-ju tako tudi ni drugorazrednih otrok," je poudarila komisarka.
Kršitev načela enake obravnave delavcev
V Bruslju ob tem pojasnjujejo, da pravila EU-ja o koordinaciji sistemov socialne varnosti članicam ne dovoljujejo, da bi denarne prejemke, priznane osebam, zavarovanim na podlagi njihove zakonodaje, znižale samo zato, ker te osebe ali njihovi družinski člani prebivajo v drugi članici. Ta pravila prepovedujejo tudi diskriminacijo na podlagi državljanstva. Kakršno koli znižanje družinskih prejemkov zgolj zato, ker otroci živijo v tujini, pomeni kršitev pravil EU-ja o socialni varnosti in načela enake obravnave delavcev, ki so državljani druge države članice, kar zadeva socialne in davčne ugodnosti, poudarjajo v komisiji.
Ukrep zadeva 125.000 otrok tujcev
Ukrep po poročanju agencije APAli 125.000 o vpliva na okotrok tujcev, zaposlenih v Avstriji. Največ izplačil gre na Madžarsko in Slovaško, sledijo Poljska, Romunija, Češka in Slovenija. Nova zakonodaja ni prinesla znižanja otroških dodatkov za vse otroke delavcev migrantov. Otroški dodatek za delavce iz držav z višjimi življenjskimi stroški, kot jih ima Avstrija, se z novim letom celo nekoliko zvišuje.
Slovenija se je Komisiji pritožila
Slovenija avstrijskemu zakonu že vseskozi ostro nasprotuje. Novembra se je pridružila skupini še šestih članic Unije, ki so se pri Evropski komisiji pritožile zaradi indeksacije avstrijskih otroških dodatkov in komisarko pozvale, naj preveri, ali je avstrijski ukrep v skladu s pravnim redom EU-ja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje