Evropska komisija si je zadala visokopotezen načrt, da bi stroške roaminga oz. mobilnega gostovanja med državami članicami znižala do poletja, člani industrijskega parlamentarnega odbora pa so načrt potrdili. Predlog zakona mora zdaj potrditi še parlament.
Odbori niso usklajeni, a so cene vseeno nižje
Industrijski odbor parlamenta je v zakonu zapisal, da naj bi uporabniki mobilnih telefonov plačevali največ 40 centov na minuto za odhodne klice in 15 centov na minuto za prihodne klice, ne glede na to, v kateri evropski državi se nahajajo. Vendar pa je odbor za notranji trg in zaščito uporabnikov svoje cene predlagal že prejšnji mesec, in sicer 50 centov za klic iz tujine in 25 centov za dohodni klic. Oba odbora se bosta morala med seboj dogovoriti, v vsakem primeru pa bodo cene ugodnejše za uporabnike.
Za Slovence nove cene nižje za več kot polovico
Za primerjavo, slovenski uporabniki Mobitela morajo, ko so v Avstriji (omrežje T-Mobile) za odhodni klic plačati 1.06 evra, dohodni klic pa jih stane 35 centov. V Italiji (Wind) uporabnike Mobitela odhodni klic stane 91 centov, dohodni pa 35 centov.
Uporabniki Simobila morajo za odhodne klice v Avstriji (T-Mobile) plačati 1,25 evra, za dohodne klice pa 42 centov. Ko se uporabniki Simobila nahajajo v Italiji jih klic v Slovenijo (prek omrežja Wind) prav tako stane 1,25 evra, dohodni klic pa 42 centov.
Klici na Hrvaško bodo nespremenjeni
Klici na Hrvaško, ki še ni v Evropski uniji, uporabnike Simobila, ki uporabljajo VIPnet in kličejo v Slovenijo, stanejo 80 centov na minuto, dohodni klici pa jih stanejo 42 centov na minuto. Tisti, ki si izberejo omrežje T-Mobile, morajo za dohodni klic plačati 1,25 centa.
Uporabniki Mobitela, ki uporabljajo T-Mobile morajo za minuto pogovora v Slovenijo plačati 97 centov, dohodni klic pa stane 35 centov. Tisti, ki uporabljajo VIPnet morajo plačati 94 centov za odhodne in 35 centov za odhodne klice.
Mobilni operaterji zakonu niso naklonjeni
Mobilne družbe predlogu zakona nasprotujejo, saj naj bi zmanjšal investicije in dobiček, visoke cene gostovanj pa opravičujejo s stroški, ki jih imajo, ko preusmerjajo klice na različna omrežja. Vendar je Evropska komisija izračunala, da njihovi dobički znašajo povprečno 8,5 milijarde evrov na leto, in se z zahtevami po nižjih cenah pogovorov postavila na stran uporabnikov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje