Barroso je dejal, da je EU lahko učinkovit le, če deluje enotno, in da London pri nekaterih politikah EU-ja igra zelo pomembno vlogo. Prednosti britanskega članstva v EU-ju tako prevladajo nad slabostmi in po Barrosovih besedah se Velika Britanija ne bi smela bati vplivov iz Bruslja.
Enotna Evropa je močna Evropa
Barroso je poudaril tudi, da se s sodobnimi izzivi, med katerimi je izpostavil podnebne spremembe, mednarodni terorizem, demografske spremembe, množično preseljevanje, svetovne epidemije in rastočo vlogo Kitajske in Indije, nobena država ne more uspešno soočati sama.
Predsednik Evropske komisije je opozoril na dejstvo, da so ZDA, Kitajska in Indija po številu prebivalcev večje od vseh evropskih držav in da je Evropska unija le, ko deluje skupaj, največji svetovni trg.
Kakšna bo prihodnost evroskeptične Britanije?
Velika Britanija velja za evroskeptično državo, ki se pogosto bolj nagiba k politiki ZDA. Umaknila se je iz številnih politik EU-ja, odrekla se je skupni valuti in schengenskemu območju, kjer ni notranjih meja.
Britanski premier Tony Blair velja za dokaj evropsko usmerjenega politika, njegov najverjetnejši naslednik Gordon Brown pa je do skupnega evropskega projekta veliko bolj skeptičen. Tako ni povsem jasno, ali bodo Barrosovi pozivi v prihodnosti padli na plodna tla.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje