Anketirani menijo, da je za njihovo nezaupanje krivo predvsem pomanjkljivo komuniciranje evropskih institucij z javnostjo. Da najbolj zaupajo Evropski uniji, je v anketi odgovorilo 37 odstotkov vprašanih, 22 odstotkov pa bolj zaupa svoji nacionalni vladi.
V desetih novih članicah povezave institucijam EU-ja najbolj zaupa 49 odstotkov vprašanih, med njimi največ zaupanja uživa Evropski parlament, le 11 odstotkov pa jih zaupa svoji vladi. 79 odstotkov vprašanih je menilo, da v Bruslju delujejo zelo močni gospodarski lobiji, ki vplivajo na politiko Unije.
Evropska unija se nezaupanja zaveda, je pojasnil tiskovni predstavnik evropske komisarke za institucionalne odnose in komunikacijsko strategijo Margot Wallström, zato je že sprožila načrt za dialog, debato in demokracijo, ki so ga poimenovali načrt D.
Nezaupanju navkljub pa več kot polovica vprašanih še vedno podpira članstvo svoje države v EU-ju. 56 odstotkov jih meni, da je imela včlanitev v EU pozitivne posledice za njihovo državo. V raziskavi, ki jo je izvedel ameriški inštitut Penn, Schoen in Berland, je sodelovalo 1.000 ljudi iz vseh članic Evropske unije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje