Foto:
Foto:

Tako naj bi forum, na katerem so se v vietnamskem Hanoju zbrale članice EU-ja in 13 azijskih držav, v duhu tesnejšega finančnega in gospodarskega sodelovanja med blokoma sčasoma oblikoval sekretariat s stalnim sedežem, osebjem in lastnim proračunom.

Minister Cvikl je izpostavil pomen sodelovanja Slovenije na forumu, saj država z vstopom ni vstopila samo na 450-milijonski evropski trg, marveč tudi na trg držav članic Asema, ki šteje 2,4 milijarde ljudi.

Slovenija bo iz svojih izkušenj tranzicije črpala svoj prispevek za delovanje v forumu Asem, je v govoru na zasedanju poudaril minister in podprl idejo nadgradnje dialoga Asem v sodelovanje med članicami. Kot je dejal Cvikl, je bila osrednja tema današnjih pogovorov sicer vloga foruma Asem v mednarodnih odnosih. Udeleženci so razpravljali o skupnem delovanju v luči novih izzivov, kot so boj proti terorizmu, boj proti širjenju aidsa, pogovarjali pa so se tudi o večji učinkovitosti Združenih narodov na mednarodnem prizorišču.

Razvoj le prek demokracije
Recept za uspešen razvoj gospodarstva je enak za Evropo in Azijo, so si
bili po besedah Cvikla ob sklepu današnjega zasedanja enotni udeleženci vrha. Politične reforme in uvedba mehanizmov, ki omogočajo vzpostavitev demokracije, sta temelja za izgradnjo gospodarske infrastrukture in razvoj gospodarstva, je dejal minister in dodal, da so udeleženci vrha danes sicer podprli tudi vstop Vietnama in Laosa v Svetovno trgovinsko organizacijo.