Tako so se na izrednem vrhu dogovorili voditelji 15 držav članic evroskupine in Velika Britanija. Vlade bodo same odločale o načinih za rešitev svojih bank glede na prednostne delnice, pod ustreznimi pogoji pa bodo ukrepale, posredno ali neposredno, z jamstvi, zavarovanji, neposrednimi nakupi ali podobnimi ukrepi. Kot je dejal predsedujoči Svetu EU-ja Nicolas Sarkozy, ne bodo dovolili, da bi se katera koli od velikih finančnih institucij zlomila.
Janša: Ukrepati je treba preden kriza resno udari
Slovenski premier Janez Janša je dejal, da slovenske banke niso prizadete s slabimi naložbami, a je pomembno, da se ukrepa zdaj, preden kriza resno prizadene prihranke in delovna mesta. Zato bo Slovenija s tega vidika ukrepala na podlagi današnjega usklajenega načrta. "Vlada bo v torek razpravljala o enem od zakonov, ki je potreben za to, da garantiramo vloge varčevalcem, zelo mogoče pa je, da bomo sprejeli oziroma predlagali še kakšne dodatne ukrepe glede na nabor iz akcijskega načrta, smernic, ki so bile danes opredeljene," je dejal Janša. Kot je znano, je vlada v sredo odločila, da zviša zajamčeno vsoto za bančne in hranilniške vloge z 22.000 evrov na neomejeno jamstvo, kar bo veljalo za zavarovalne vloge za fizične osebe ter mikro in mala podjetja v bankah v Sloveniji do konca krize.
Francoski predsednik Nicolas Sarkozy in nemška kanclerka Angela Merkel sta pred začetkom vrha izrazila prepričanje, da bo srečanje uspešno. Kot je dejal predsedujoči Svetu EU-ja Sarkozy, pričakuje "ambiciozen in usklajen načrt, ki prinaša rešitve". Sarkozy se je še pred vrhom evroskupine, v katero Velika Britanija ni vključena, srečal z britanskim premierjem Gordonom Brownom. Evroskupina naj bi svoj odziv osnovala prav na britanskem načrtu za zagotavljanje medbančnih posojil.
Merklova od kriznega vrha pričakuje, da bo posredoval pomemben finančen signal za finanče trge. "Naš cilj je usklajeno in skupno ukrepanje evroskupine," je poudarila. "Močno upam, da nam bo danes uspel pomemben korak naprej z jasnim odzivom evroskupine na trenutno krizo," je ob prihodu v Pariz dejal predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso.
Zasedanje IMF-a se nadaljuje
Medtem se v Washingtonu nadaljuje zasedanje Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne banke, ki se ga udeležuje tudi slovenska delegacija. Slovenski finančni minister Andrej Bajuk je po sobotnih pogovorih v izjavi za javnost dejal: "Slovenski bančni sistem je relativno trden, ker so naložbe bank v izvedene finančne instrumente majhne, skoraj bi lahko rekli zanemarljive. Na področju zavarovanja vlog je bila v Sloveniji že sprejeta odločitev o začasnem neomejenem jamstvu. Glede na dejstvo, da so transakcije na medbačnem trgu zamrznjene, je treba slovenskim bankam zagotoviti ustrezen dostop do sredstev. Za Slovenijo je to zdaj najbolj pomembno vprašanje, ki ga je treba pravočasno rešiti. Če se bo izkazalo, da je to potrebno, bo morala država pomagati z garancijami, tako kot to že napovedujejo nekatere druge države." Mednarodni finačni sklad je poudaril, da je pri reševanju krize potrebna usklajena akcija vseh držav.
K. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje