Voditelji držav EU-ja, ki so se po več mesecih znova sešli v živo, so v Portu ponovili zavezo za socialno Evropo in poudarili evropski steber socialnih pravic kot temeljni element okrevanja po pandemiji covida-19. V skupni izjavi so zapisali, da bo evropski steber socialnih pravic okrepil tudi prizadevanja Evropske unije za digitalni, zeleni in pravični prehod pri okrevanju po pandemiji, so zapisali voditelji.
Kot je za Radio Slovenija poročala dopisnica Mojca Širok, so voditelji podprli akcijski načrt Evropske komisije in njegove nove krovne cilje glede zaposlovanja, znanj in spretnosti, zmanjševanja revščine in socialne izključenosti. Pri ustvarjanju novih delovnih mest po pandemiji bo ključna vloga malih in srednje velikih podjetij, tudi socialnih, so poudarili. Zavzeli so se za podporo mladim in ranljivim družbenim skupinam, za zmanjšanje neenakosti in za pravične plače, za boj proti diskriminaciji in za zmanjšanje razlik med moškimi in ženskami pri zaposlenosti, plačilu in pokojninah.
Po dopoldanski razpravi o socialnih temah je sledilo virtualno srečanje voditeljev EU-ja z indijskim premierjem Narendro Modijem. V ospredju pogovorov so bile razmere v tej azijski državi v povezavi s pandemijo covida-19 in krepitev trgovinskega sodelovanja.
Janša poudaril uvedbo sistema vseživljenjskega učenja
Če želimo ohraniti evropski način življenja, blaginjo in obstoječi socialni model, so pri tem ključnega pomena velike spremembe v našem izobraževalnem sistemu in sistemska uvedba vseživljenjskega učenja, je ob prihodu na neuradno srečanje voditeljev držav EU-ja dejal slovenski premier Janez Janša. Tehnološki napredek, zeleni in digitalni prehod ter številni drugi tehnološki izzivi, s katerimi se spoprijemamo, zahtevajo vseživljenjsko učenje. Tista država, ki ga bo kot sistem najhitreje uvedla, bo prva na uspešni poti pri ohranitvi evropskega načina življenja, je menil.
Drugi pomembni pogoj pa je nadaljevanje stalnega dialoga med predstavniki delodajalcev in delojemalcev, vendar brez mešanja vlog, kjer ena stran skuša prevzemati vlogo druge. Takšen socialni dialog je ključnega pomena tudi zato, da Evropa ob izzivih, s katerimi se spopada, ohrani potreben socialni mir in da čez kakšno desetletje dejansko dokaže, da je evropski socialni model lahko zgled tudi za druge, je še dodal premier.
Janša se je v petek v okviru socialnega vrha, ki ga je organizirala predsedujoča Svetu EU-ja Portugalska, udeležil konference, na kateri so predstavniki evropskih institucij, socialni partnerji in civilna družba razpravljali o uresničevanju načel evropskega stebra socialnih pravic, ki je bil razglašen na vrhu v Göteborgu leta 2017.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje