Nemški tanki leopard 1A5 v nemškem vadbenem centru v Klietzu. Foto: EPA
Nemški tanki leopard 1A5 v nemškem vadbenem centru v Klietzu. Foto: EPA

Današnja razprava voditeljev bo prvič namenjena predvsem razmisleku, kako naj Unija okrepi svoje obrambne zmogljivosti, poveča sodelovanje na evropski ravni in tako postane močnejša in bolj avtonomna na področju obrambe, poroča Radio Slovenija. Srečanja se bo udeležil tudi slovenski premier Robert Golob.

Kot je predsednik Evropskega sveta Antonio Costa zapisal v vabilu, bodo pripravili podlago za prihodnje odločitve na področju obrambe in podali smernice Evropski komisiji, ki za sredino marca pripravlja belo knjigo o evropski obrambi.

Prva razprava bo namenjena trenutnim geopolitičnim razmeram, predvsem odnosom med EU-jem in ZDA pod vodstvom republikanca Donalda Trumpa, ki znova zaseda položaj ameriškega predsednika. Pričakovati je, da bodo govorili o nadaljnji podpori Ukrajini, Trumpovih grožnjah z zavzetjem Grenlandije, pa tudi o povečanju obrambnih izdatkov.

Posebno razpravo bodo namenili krepitvi obrambnih zmogljivosti in njihovemu financiranju. Na eni strani so seveda javna sredstva, se pravi proračuni držav, se pa pogledi vedno bolj usmerjajo tudi proti Evropski investicijski banki, ki bi lahko spodbudila tudi zasebna vlaganja v vojaško industrijo.

Ker bo srečanje neformalne narave, sklepov ne bodo sprejemali, bodo pa voditelji podali usmeritve za delo Evropske komisije, ki bo že čez nekaj tednov predstavila Belo knjigo o korakih na področju obrambe, še poroča Radio Slovenija. Sklepe pa naj bi voditelji sprejemali na junijskem rednem zasedanju, ki bo sicer takoj po vrhu zveze Nato.

Ob kosilu se jim bo pridružil generalni sekretar zveze Nato Mark Rutte, s katerim bodo govorili predvsem o sodelovanju med obema organizacijama, ob večerji pa britanski premier Keir Starmer. Tudi v ospredju prvega srečanja voditeljev 27 članic z britanskim premierjem po brexitu, od katerega je v petek minilo pet let, bo obrambno sodelovanje.