Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Foto: EPA
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Foto: EPA

Washington se je odločil, da na uvoz blaga iz večine trgovinskih partneric uvede 10-odstotne carine, na uvoz iz približno 60 držav, za katere meni, da imajo najbolj nepoštene trgovinske odnose z ZDA, pa še višje. Za uvoz iz EU-ja bodo veljale 20-odstotne carine.

"Napoved predsednika Trumpa o uvedbi univerzalnih carin za ves svet, vključno z Evropsko unijo, pomeni velik udarec za svetovno gospodarstvo. Globoko obžalujem to odločitev," je iz Samarkanda v Uzbekistanu, kjer se bo v petek udeležila vrha EU-Srednja Azija, sporočila von der Leyen.

Opozorila je na "ogromne posledice", ki jih bo Trumpova odločitev o uvedbi carin na tako rekoč ves uvoz v ZDA imela za milijone ljudi po vsem svetu, predvsem najranljivejše. Posledice bodo od prvega dne občutila tudi vsa podjetja, velika in mala, je dodala predsednica komisije.

Strinjala pa se je s Trumpom, da nekatere tretje države izkoriščajo obstoječa pravila svetovne trgovine.

"Pripravljena sem podpreti vsakršna prizadevanja za to, da bi sistem svetovne trgovine ustrezal dejanskim razmeram v svetovnem gospodarstvu. Vendar pa želim biti jasna, da uvajanje carin tega ne bo popravilo," je še povedala von der Leyen.

Priprava prvega svežnja protiukrepov v sklepni fazi

Poudarila je, da se je bil EU vedno pripravljen pogajati z ZDA, da bi odpravili preostale ovire v čezatlantski trgovini. "Obenem pa smo pripravljeni odgovoriti," je dejala.

Priprava prvega svežnja protiukrepov v odziv na carine na uvoz aluminija in jekla v ZDA, ki so začele veljati sredi marca, je po njenih besedah v sklepni fazi. EU pa se pripravlja tudi na nadaljnje protiukrepe, da bi zaščitil svoje interese in podjetja, če pogajanja ne bi bila uspešna, je dodala.

"Ni še prepozno, da bi na pogajanjih začeli reševati, kar nas skrbi," je še poudarila predsednica komisije in dodala, da je zato evropski komisar za trgovino Maroš Šefčovič ves čas v stikih z ameriškimi kolegi.

Državljanom članic EU-ja je ob tem zagotovila, da ima Evropa na voljo vse potrebno, da bo preživela to "nevihto". "V tem smo skupaj. Ko se spraviš na enega izmed nas, imaš opravka z nami vsemi. Zato bomo stali skupaj in drug za drugega. Naša enotnost je naša moč," je poudarila.

Costa predlaga ratifikacijo trgovinskih sporazumov

Predsednik Evropskega sveta Antonio Costa je v odzivu na napoved ameriških carin izrazil polno podporo komisiji v trgovinskih pogajanjih z ZDA. "Trgovina je močan motor svetovne blaginje. EU bo ostal odločen zagovornik proste in pravične trgovine. Sodelovali bomo z vsemi svojimi partnerji in še naprej krepili in širili našo trgovinsko mrežo," je zapisal na družbenem omrežju.

Ob tem se je zavzel za ratifikacijo trgovinskih sporazumov z južnoameriškim trgovinskim blokom Mercosur in Mehiko ter pozval k napredku v pogajanjih z Indijo in drugimi ključnimi partnericami EU-ja.

Sorodna novica Trump uvaja carine za vse države po svetu. Za EU bodo veljale 20-odstotne carine.

Negativni odzivi po svetu

Iz sveta se vrstijo večinoma kritični odzivi na ameriško uvedbo carin.

Francoski predsednik je dejal, da bodo imele "krute in neutemeljene" carine velik vpliv na evropsko gospodarstvo, a ob tem izpostavil, da bodo negativne posledice teh ukrepov nosili tudi Američani.

"Sinoči sprejeta odločitev je kruta in neutemeljena," je Macron dejal pred sestankom s predstavniki vseh sektorjev, ki jih bodo prizadeli ameriški ukrepi. Sestanka so se udeležili tudi francoski premier Francois Bayrou in več ministrov.

Macron je prepričan, da je Trumpova odločitev o uvedbi carin na uvoz blaga iz večine trgovinskih partneric pretirana in da bo pomembno vplivala na vse sektorje evropskega gospodarstva in izvoza.

"Na začetku srečanja želim poudariti predvsem to, da bodo carine negativno vplivale predvsem na ameriško gospodarstvo. Nekaj je gotovo: zaradi teh odločitev bodo ameriško gospodarstvo in Američani, bodisi podjetja ali državljani, postali šibkejši in revnejši," je dejal francoski predsednik.

Meni, da mora Evropska unija v tem trenutku ostati enotna in odločna. Prepričan je namreč, da je v tem trenutku bolje držati skupaj kot delovati samostojno.

Ob tem je pozval k zamrznitvi francoskih naložb v ZDA, dokler nove ameriške carine ne bodo razjasnjene. "Prihodnje naložbe, naložbe, napovedane v zadnjih tednih, je treba začasno prekiniti, dokler se položaj z ZDA ne razjasni," je dejal Macron.

"To je napad na trgovinski red, ki je ustvaril blaginjo po vsem svetu, trgovinski red, ki je v bistvu rezultat ameriških prizadevanj," je že pred tem v Berlinu dejal odhajajoči nemški kancler Olaf Scholz. Zatrdil je, da so v iskanju rešitve pripravljeni na pogovore z ameriško vlado, a je hkrati dejal, da se bo EU v primeru neuspelih pogajanj odzval "odločno, močno in primerno".

Italijanska premierka Giorgia Meloni je ameriške carine označila za napako, a po njenih besedah njihovega vpliva ne bi smeli precenjevati in je treba odziv skrbno pretehtati. "Ne smemo podžigati alarmizma, to ni katastrofa," je dejala Meloni v intervjuju za italijansko državno televizijo RAI. "Nisem prepričana, da je najboljši način za odgovor na carine z drugimi carinami," je še dodala.

Irski premier Micheal Martin je sporočil, da mora biti odziv EU-ja sorazmeren in usmerjen v obrambo interesov podjetij, delavcev in državljanov EU-ja. Španski premier Pedro Sánchez je dejal, da bo Španija zaščitila svoja podjetja in delavce in da bo "še naprej zavezana odprtemu svetu", poroča BBC.

Francoski predsednik Emmanuel Macron je v odziv sklical sestanek predstavnikov vseh sektorjev, ki jih bodo prizadeli ameriški ukrepi.

Kanadski premier Mark Carney je povedal, da bodo Trumpove trgovinske vojne negativno vplivale na ameriško gospodarstvo in prizadele milijone Kanadčanov. "Proti temu se bomo borili s protiukrepi in zaščitili svoje delavce," je izjavil Carney. ZDA so že pred zadnjo napovedjo proti Kanadi (in Mehiki) uvedle 25-odstotne carine. Carney je še dodal, da bodo tudi 25-odstotne carine na uvoz avtomobilov, ki bodo začele veljati danes, "neposredno prizadele milijone Kanadčanov".

Pozneje je napovedal, da bodo uvedli 25-odstotne carine na uvoz določenih avtomobilov iz ZDA, pri čemer bodo carine veljale za vse avtomobile, ki niso pokriti s sporazumom o prosti trgovini med ZDA, Kanado in Mehiko (USMCA).

Carney je ocenil, da bo Trumpova trgovinska vojna zlomila svetovno gospodarstvo. "Sistema svetovne trgovine, zasidranega v ZDA, na katerega se je Kanada zanašala od konca druge svetovne vojne ... je konec," je še dejal kanadski premier.

"Osemdesetletnega obdobja, ko so ZDA prevzele vodilno vlogo v svetovnem gospodarstvu, oblikovale zavezništva, ki so temeljila na zaupanju in medsebojnem spoštovanju, ter se zavzemale za prosto in odprto izmenjavo blaga in storitev, je konec," je dodal in razvoj dogodkov označil za tragedijo.

Carine za uvoz iz Ukrajine, ne tudi iz Rusije

10-odstotne ameriške carine, ki bodo začele veljati 5. aprila, se nanašajo tudi na uvoz iz Ukrajine, Trumpova vlada pa novih carin ni uvedla za rusko blago.

Kitajska ZDA poziva k preklicu carin. Foto: AP
Kitajska ZDA poziva k preklicu carin. Foto: AP

V Izraelu šok

ZDA so napovedale carine tudi za izraelsko blago, in sicer 17-odstotne. Gospodarski predstavniki Izraela so po poročanju tamkajšnjih medijev "popolnoma šokirani". Izrael je namreč pred Trumpovo napovedjo carin ukinil vse dajatve na uvoz iz ZDA v upanju, da se bodo s tem izognili carin na svoj izvoz v ZDA.

Avstralija: To ni dejanje prijatelja

Tarča napovedanih 10-odstotnih ameriških sankcij je tudi Avstralija. Avstralski premier Anthony Albanese je dejal, da Trumpova odločitev "ni dejanje prijatelja", izključil pa je uvedbo povratnih carin na uvoz iz ZDA, saj bi to povišalo cene za avstralska gospodinjstva.

Trump je med avstralskimi izdelki navedel govedino, katere uvoz v ZDA je lani močno narasel, medtem ko je ameriška proizvodnja govedine upadla.

Kitajska ZDA poziva k takojšnjemu preklicu carin

Peking je Washington pozval k takojšnjemu preklicu napovedanih carin, napovedal je protiukrepe za zaščito svojih interesov. Kitajsko ministrstvo za trgovino je sporočilo, da novim carinam "močno nasprotuje". "V trgovinskih vojnah ni zmagovalcev", je sporočilo ministrstvo in ZDA pozvalo k enakopravnemu dialogu.

Trump je v sredo napovedal, da bodo za Kitajsko uvedli 34-odstotne carine povrh 20-odstotnih, ki so jih ZDA že uvedle letos. Skupno bodo za Kitajsko tako veljale 54-odstotne carine, kar je blizu 60 odstotkom, kot je Trump grozil v času kampanje.

ZDA bodo nove carine uvedle v več fazah. Sprva bodo s 5. aprilom začele veljati 10-odstotne univerzalne carine na ves uvoz, z 9. aprilom pa bodo začele veljati dodatne carine za okoli 60 držav, med katerimi je tudi Kitajska. Te osnovne 10-odstotne carine, ki bodo začele veljati prej, bodo del 34-odstotnih, ki bodo za Kitajsko začele veljati nekaj dni pozneje.

Ameriške carine bi lahko spodbudile Kitajsko, da okrepi trgovino z alternativnimi partnerji, a nobena druga država ni niti blizu ameriški porabi. Kitajski proizvajalci namreč v ZDA letno prodajo za več kot 400 milijard dolarjev blaga.

Na udaru tudi Japonska in Južna Koreja

Negativno sta se odzvali tudi ameriški zaveznici Japonska in Južna Koreja. Japonski premier Šigeru Išiba je izpostavil japonske naložbe v ZDA in dejal, da bo Tokio deloval v lastnem interesu, pri čemer po njegovem mnenju so vse možnosti še na mizi.

Voditelj Južne Koreje Han Duck-soo pa je sporočil, da je trgovinska vojna nova realnost, zato si bo Seul prizadeval, da bi preprečil trgovinsko krizo.

EU pripravlja ukrepe za ameriške carine