"Ključno je, da Kosovo in Srbija vzpostavita normalne odnose. Kosovo mora začeti vzpostavljati skupnost srbskih občin, Srbija pa narediti korake v smeri de facto priznanja neodvisnosti," je po srečanju s kosovskim premierjem Albinom Kurtijem na omrežju X zapisala von der Leyen.
"Govorili smo tudi o tem, na katera področja mora Kosovo usmeriti prizadevanja za reforme. Že zdaj lahko proslavljamo, da bo Kosovo od 1. januarja dalje brez vizumov. To je pot naprej. To je pot, ki jo bosta EU in Kosovo prehodila skupaj," je še zapisala predsednica Evropske komisije.
Ob tem je dodala, da se EU zavzema za prihodnost, v kateri bo vseh šest partneric z Zahodnega Balkana del Unije. Izpostavila je tudi načrt za razvoj za Zahodni Balkan, v okviru katerega naj bi EU državam Zahodnega Balkana z naložbo šest milijard evrov pomagal doseči reforme, potrebne za vključitev v Unijo.
Osmani za odpravo ukrepov proti Kosovu
Po srečanju s predsednico Evropske komisije je kosovski premier na omrežju X zapisal, da si v Prištini prizadevajo pospešiti napredek Kosova na poti v EU. Ob tem je poudaril, da se obenem zavedajo prispevka EU-ja k temu, kar se kaže v konstruktivnem pristopu Kosova k pogajanjem.
"Evropska perspektiva je vplivala na vse vidike naše vlade in spodbudila pomembne demokratične reforme v naši državi. V svetu spremenljivih zavezništev smo vedno ostali dosledni," je še zapisal Kurti.
Kosovska predsednica Vjosa Osmani je po srečanju z von der Leyen dejala, da je treba kaznovalne ukrepe proti Kosovu odpraviti, ker je, kot trdi, pokazalo zavezanost k deeskalaciji razmer na severu države, poročajo kosovski mediji. Dodala je, da je bilo srečanje osredotočeno predvsem na načrt o širitvi EU-ja na Zahodni Balkan.
Kurti, ki se je pred srečanjem z von der Leyen sešel še z veleposlaniki držav kvinte, ZDA, Velike Britanije, Francije, Italije in Nemčije, je medtem izrazil hvaležnost EU-ju in ZDA za njuna prizadevanja za ponovno vzpostavitev dialoga "po terorističnem napadu 24. septembra", ko so oboroženi Srbi v kraju Banjska na severu Kosova napadli pripadnike kosovske policije. Ob tem je v objavi na omrežju X za zastoj v dialogu med Beogradom in Prištino znova obtožil Srbijo.
Zahteva po spremembi makedonske ustave
V Severni Makedoniji se je predsednica Evropske komisije sinoči srečala z makedonskim predsednikom Stevom Pendarovskim in danes še s premierjem Dimitrijem Kovačevskim. Kot poroča dopisnik RTV Slovenija iz Beograda Boštjan Anžin, so bile v ospredju pogovorov spremembe ustave, ki jih mora Severna Makedonija na zahtevo Bolgarije opraviti pred začetkom pogajanj, a opozicija, brez katere ni zadostnega števila glasov, vpisu bolgarske manjšine v ustavo nasprotuje in zahteva brezpogojni začetek pogajanj.
Von der Leyen se bo po današnjem obisku v Severni Makedoniji in na Kosovu v torek odpravila v Črno goro, kjer se bo srečala s predsednikom Jakovom Milatovićem in za zdaj še vedno začasnim premierjem Dritanom Abazovićem. Popoldne bo nato odpotovala še v Beograd, kjer se bo srečala s predsednikom Aleksandrom Vučićem in premierko Ano Brnabić.
Po ruskem napadu na Ukrajino se je Evropska unija začela precej bolj ukvarjati s širitvijo na Zahodni Balkan, kjer države pesti vrsta dvostranskih vprašanj – te so tudi ovira za oblikovanje enotnega trga, ki naj bi bil nekakšna priprava na članstvo v Evropski uniji. Najtrši oreh ostajajo odnosi Beograda in Prištine.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje