Nekateri afriški voditelji so sporazum z EU-jem podpisali. Foto: Reuters
Nekateri afriški voditelji so sporazum z EU-jem podpisali. Foto: Reuters
Vrh EU - Afrika
Srečanja se udeležuje 25 voditeljev držav članic EU-ja (ni britanskega premierja Browna in češkega Topolanka) in 53 afriških voditeljev. Foto: Reuters
Javier Solana in Jose Manuel Barroso
Vrha se udeležujeta tudi Javier Solana in Jose Manuel Barroso. Foto: Reuters
Janez Janša je uporabil afriški pregovor, ko je govoril o kriznih žariščih v Afriki

To srečanje označujem kot 'vrh enakih'.

Portugalski premier Jose Socrates
Konec vrha EU - Afrika

Afriške države vztrajajo, da evropski predlog, ki so ga sicer nekatere države podpisale, kmetom in krhki industriji ne zagotavlja dovolj varnosti in da rabijo več časa za prilagoditev novim razmeram. Afriški voditelji so zahtevali nadaljnja pogajanja o podaljšanju gospodarskega partnerstva med celinama. Trenutni sporazum o gospodarskem partnerstvu med Evropsko unijo in Afriko bo potekel 31. decembra.

So pa voditelji podpisali akcijski načrt do leta 2010, ki vključuje osem področij: mir in varnost, demokratično upravljanje in človekove pravice, trgovino in regionalno povezovanje, razvojne cilje tisočletja, energijo, podnebne spremembe, migracije, mobilnost in zaposlovanje, znanost, informacijsko družbo in vesolje. Podpisana je bila tudi Lizbonska deklaracija o enotnosti.

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je dejal, da je vodenje afriških državah vse boljše, ne more pa razumeti, kako lahko nekateri, ki so se borili za svobodo svoje države, sedaj svobodo odrekajo drugim. Glede trgovine pa je napovedal nadaljnja pogajanja z afriškimi državami za sklenitev celovitega sporazuma o gospodarskem partnerstvu.

Drugi vrh v zgodovini med celinama je gostila Portugalska, ki bo še do konca leta predsedovala Uniji. Portugalski premier Jose Socrates je povedal, da so na vrhu prišli v osredje vsi problemi, ki tarejo Afriko. Ganski predsednik, trenutno predsedujoči Afriški uniji, John Kufuor pa je po srečanju povedal, da sta se strani zavezali določenim korakom in da se morata v prihodnje tudi redno srečevati.

Janša: Odnose dvigniti na raven partnerstva
Drugi dan zasedanja je razpravo o problematiki odprl slovenski premier Janez Janša, ki je poudaril, da je treba najti način, da bo vrednost, ustvarjena v Afriki, tam tudi ostala. "Večina prihodka afriškega dela naj ostane v rokah Afričanov, saj je to nujno ne le za izpolnitev razvojnih ciljev tisočletja, ampak je to tudi pot do Afrike kot enakovrednega partnerja Evrope pri sooblikovanju globalnih procesov," je dejal.

Po besedah premierja je treba, če želimo polno izkoristiti globalizacijo v dobro partnerstva, vključiti zmogljivosti vseh. Vsa gospodarstva - evropska, afriška in tudi hitro rastoča, morajo upoštevati načela soodvisnosti.

Janša se je prvi dan zasedanja srečal s Kufuorjem, danes pa se je sestal še z nigerijskim predsednikom Umarujem Yar'Aduo. Za slovensko stran so bile posebej koristne njegove ocene o ključnih varnostnih izzivih v Afriki v prihajajočem obdobju, saj Slovenija prevzema predsedovanje EU-ja čez nekaj tednov.

Razprava pokazala različne poudarke pri človekovih pravicah
Janša je tudi zatrdil, da je bilo srečanje afriških in evropskih voditeljev potrebno, saj bo na podlagi razprav odnose mogoče dvigniti na "raven partnerstva", kljub temu pa ni mogoče spregledati nekaterih razlik, sploh na področju človekovih pravic, katerih spoštovanje mora biti po besedah Janše temeljno načelo vsake humane družbe.

Dotaknil se je tudi nekaterih perečih tem, kot so mir in varnost, energija, podnebne spremembe, razvoj in migracije, o katerih je dejal: "Ne smemo se navaditi na podobe obupanih in izčrpanih migrantov, pogosto naplavljenih na obale Sredozemlja."

Čeprav je v listini zapisano, da si morajo države prizadevati za mir, pa se mirovne enote EU-ja v Sudanu in Čadu ne morejo pohvaliti z velikimi uspehi.

Sporno Mugabejevo vladanje vznemirja EU
Prvi dan vrha je minil v znamenju kršenja človekovih pravic v Zimbabveju in udeležbe spornega predsednika Roberta Mugabeja, čigar politika "škodi Afriki", kot je dejala nemška kanclerka Angela Merkel. Mugabeja obtožujejo nepreudarnega gospodarjenja, neuspehov pri omejevanju korupcije in neupoštevanja demokracije. "Razmere v Zimbabveju vse skrbijo, saj nimamo pravice, da bi se obrnili stran, če vidimo, da se nekje človekove pravice ne spoštujejo," je dejala Merklova. Afriški voditelji so vztrajali, da mora Mugabe dobiti vabilo na vrh, zaradi njega pa na srečanju protestno ni britanskega premierja Gordona Browna.

"Vrh enakih"
Vrh so voditelji označili kot "vrh enakih". Strinjali so se, da je dokončno napočil čas, da se kolonialna preteklost pozabi. "Več kot 500 let odnosi med našima celinama niso bili dobri. Zdaj je čas, da popravimo zgodovinske krivice in nečlovečnosti, zato je uspešno in tesno sodelovanje med EU-jem in Afriko več kot nujno," je dejal ganski predsednik John Kufuor, tudi predsednik Afriške unije.

M. R./A. P.

Janez Janša je uporabil afriški pregovor, ko je govoril o kriznih žariščih v Afriki

To srečanje označujem kot 'vrh enakih'.

Portugalski premier Jose Socrates
Konec vrha EU - Afrika