Na dvodnevnem vrhu EU-ja so pozdravili prevzem evra v Latviji s 1. januarjem 2014 in ji čestitali za izpolnitev maastrichtskih meril, je tvitnil predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy.
Zadnja beseda finančnim ministrom
Članica Unije lahko namreč skupno evropsko valuto uvede, če izpolnjuje štiri maastrichtska merila, ki zahtevajo cenovno stabilnost oziroma nizko stopnjo inflacije, zdrave javne finance, stabilne valutne tečaje in nizko raven obrestnih mer.
Dokončno odločitev bodo sicer julija sprejeli finančni ministri EU-ja. V bistvu bo šlo za dve ločeni odločitvi - o vstopu Latvije v območje evra in o nepreklicni določitvi tečaja, po katerem bo evro zamenjal lats.
Zadnja širitev leta 2011 v Estonijo
V območju evra je 17 članic Unije in okoli 330 milijonov ljudi. Leta 1999 so ga uvedle Nemčija, Francija, Italija, Španija, Luksemburg, Belgija, Nizozemska, Finska, Avstrija, Portugalska in Irska, leta 2001 še Grčija.
Nato se je območju evra januarja 2007 kot prva med novinkami iz širitvenega vala leta 2004 pridružila Slovenija, leto pozneje sta sledila Ciper in Malta, leta 2009 Slovaška in leta 2011 Estonija.
"Nova širitev območja evra je znamenje zaupanja v evro in še en dokaz, da so se tisti, ki so napovedovali razpad območja evra, motili," poudarja evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Olli Rehn.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje